Gospodarstwa agroturystyczne bez przywilejów podatkowych

2013-02-07, 18:18:15

Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało propozycję zmniejszenia z 17 do 3 procent ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla branży agroturystycznej – donosi Gazeta Prawna.pl

Propozycje zmian zgłoszone zostały przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” i zawarte w wystąpieniu Ministerstwa Sportu i Turystyki wraz z materiałem „Bariery rozwoju działalności turystycznej w regulacjach prawnych dotyczących sfery opodatkowania”. Zmiany podatkowe dotyczyć miały obiektów noclegowych (nie hoteli) oraz miejsc krótkotrwałego zakwaterowania liczących do 12 pokoi.

Nieodzowność zmian uregulowań prawnych w tym zakresie, zdaniem prezesa Federacji Wiesława Czerńca, wynika ze zmieniającej się struktury usługowej gospodarstw agroturystycznych. Obecnie nie wystarczają już bowiem same noclegi i wyżywienie, a oferowanie turystom rowerów, kajaków, jazdy konnej czy korzystanie przez nich z internetu jest interpretowane przez urzędników kontroli skarbowej jako działalność opodatkowana, bez możliwości jakichkolwiek zwolnień. ##

Podatek od działalności agroturystycznej można płacić na zasadach ogólnych w formie 17-procentowego ryczałtu - Ale jak wynika z naszych informacji od członków stowarzyszeń agroturystycznych, nikt formy zryczałtowanej nie stosuje, bo jest nieopłacalna – stwierdza Wiesław Czerniec. Stąd też zaproponowano zmiany, „...które stwarzałyby możliwość obłożenia podatkiem w wysokości 3 proc. dodatkowych usług związanych z pobytem turystów i oferowanych w oparciu o zasoby własne obiektu.” Niestety propozycje nie zostały zaakceptowane.

Zdaniem Ministerstwa Finansów nie są to zmiany likwidujące bariery w rozwoju działalności turystycznej, bo tylko uprzywilejowują pewien obszar działalności w stosunku do innych przedsiębiorstw branżowych.


Źródło: Gazeta Prawna.pl – 06.02.2013



www.hotelinfo24.pl