Jak to jest z noclegami w Podlaskiem?

2013-04-16, 17:53:24

Województwo podlaskie plasuje się na szarym końcu w rankingu wykorzystania obiektów noclegowych. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w 2012 roku w województwie podlaskim udzielono zaledwie 985 tys. noclegów w turystycznych obiektach noclegowych (przedostatnie miejsce w kraju) – czytamy w portalu Współczesna.pl

Gorzej od województwa podlaskiego wypadło tylko województwo opolskie, a czołowe, pod tym względem województwa, osiągają w stosunku do podlaskiego – niebotyczne wyniki (zachodniopomorskie – 11 milionów, małopolskie – 9,6 miliona, pomorskie – 6,4 miliona, a nawet warmińsko mazurskie, które legitymuje się ponad 2,5-krotnie lepszym wynikiem).

Eksperci zastanawiają się, dlaczego województwo o tak dużym potencjale turystycznym zajmuje w rankingach tak odległe miejsce. - Na niekorzystne dane GUS-u może jednak wpływać skromna baza noclegowa – mówi Eugeniusz Ławreniuk, prezes Podlaskiej Izby Turystyki. – W dobrym sezonie brakuje miejsc noclegowych. Są małe hoteliki, ale nie nastawione na klienta masowego. Nie mamy żadnego dobrego hotelu sieciowego, a konferencyjny na kilka tysięcy miejsc – tylko jeden – Hotel Gołębiewski. Przy takiej liczbie obiektów noclegowych nie da się zakwaterować o wiele więcej osób. ##

Mimo przeznaczania znaczących środków na wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw z branży turystycznej - Wciąż brakuje nam noclegów średniej klasy i typu bed & breakfast, którymi turyści, ze względu na cenę, są najbardziej zainteresowani – uważa Katarzyna Pierwienis-Laskowska z Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku.

Spoglądając jednakże na mapę inwestycji turystycznych regionu, sytuacja powinna się w najbliższym czasie nieco zmienić. Jako przykład mogą tu służyć Suwałki, dotychczas biała plama w infrastrukturze turystycznej Podlasia. W ostatnim czasie jednakże powstały tam trzy nowe hotele. Jednym z nich jest Hotel Szyszko na 140 miejsc noclegowych.


Źródło: Współczesna.pl – 15.04.2013



www.hotelinfo24.pl