WSA nie podzielił opinii ministra w sprawie zwrotu zamku z hotelem w Krasiczynie

2013-06-06, 18:36:39

W toczącym się postępowaniu o zwrot zamku w Krasiczynie spadkobiercy jego właścicieli, którym jest Michał Sapieha, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra transportu, iż zamku nie można zwrócić z powodu "nieodwracalnych skutków prawnych" – podaje za PAP portal Property News.pl

Od wyroku WSA, który nie jest prawomocny, strony mogą się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła decyzji uwłaszczeniowej wojewody przemyskiego z 1994 r., na mocy której zamek został przekazany w wieczyste użytkowanie Fabryce Samochodów Osobowych.

Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej uznał w ubiegłym roku, że choć decyzja wojewody o przekazaniu zespołu zamkowo-parkowego w Krasiczynie w wieczyste użytkowanie FSO została wydana z naruszeniem prawa, to jednak nie można było stwierdzić jej nieważności z uwagi na wystąpienie tzw. nieodwracalnych skutków prawnych.

Od tej decyzji ministra Sapieha odwołał się w styczniu br. do WSA w Warszawie, a WSA uwzględnił odwołanie. ##

Zamek w Krasiczynie to jedna z najwspanialszych renesansowych budowli w Polsce. Budowę zamku rozpoczął w 1580 r. Stanisław Krasicki, a ukończył jego młodszy syn Marcin w 1631 r. Od ich nazwiska zamek przyjął nazwę Krasiczyna, którą nazwane zostało również powstające wokół zamku miasteczko.

Dla potrzeb hotelowych zaadaptowano zabytkowy budynek powozowni wyposażając ją we wszystko co jest niezbędne do świadczenia usług hotelowych. Obiekt dysponuje 63 miejscami noclegowymi. Sześć pokoi hotelowych znajduje się natomiast w północnym skrzydle zamku. Przenocować można także w Pawilonie Szwajcarskim (13 miejsc noclegowych) i Pawilonie Myśliwskim (5 miejsc).


Źródło: Property News.pl za PAP – 05.06.2013



www.hotelinfo24.pl