Zawodowe inspiracje uczniów zespołu szkół z Białegostoku

2013-07-16, 21:08:48

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku, należącego do Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej, bierze udział w realizacji projektu „Zawodowe Inspiracje”. Projekt ma na celu podnieść jakość i atrakcyjność kształcenia uczniów ZSTiO/TZzOI w zakresie kompetencji wymaganych na rynku pracy poprzez wdrożenie programu rozwojowego szkoły.

Blisko 40 uczniów ZSTiO (31 dziewczyn i 6 chłopców) zdobędzie i udoskonali  teoretyczne i praktyczne umiejętności zawodowe, które wymagane są na rynku pracy. A wszystko dzięki podjęciu przez szkołę dodatkowej współpracy z pracodawcami w formie praktyk zawodowych. Działania szkoły mają zwiększyć szansę na rynku pracy uczniów, którzy ukończą dodatkowe kursy i szkolenia zawodowe oraz skorzystają z doradztwa zawodowego. Dodatkowo dzięki Projektowi zostanie zmodernizowana baza szkoły: na potrzeby realizacji nowej podstawy programowej podjęto już prace związane z adaptacją trzech pracowni (włókienniczej,  turystycznej i hotelarskiej), a organizowane w ramach zajęć wyjazdy edukacyjne uatrakcyjniają ofertę szkoły. Nauczyciele przedmiotów zawodowych mają możliwość doskonalenia wiedzy i kompetencji z zakresu nowej podstawy programowej, którą wykorzystają w pracy z kolejnymi rocznikami.##

- Pomysł na projekt zrodził się tak naprawdę w trakcie realizowania innych inicjatyw - mówi Kamila Luiza Antoniuk, nauczyciel języka polskiego i asystent kierownika projektu. - Cały czas zastanawiamy się, w jaki sposób uatrakcyjnić szkolenia  i zmodernizować bazę szkoły. Inspiracją jest dla nas codzienna praca z młodzieżą, jak również nieustannie zmieniające się potrzeby oraz wymagania rynku pracy.

W programie przewidziano wiele ciekawych i przydatnych zajęć, które nie tylko uatrakcyjnią kształcenie, ale przede wszystkim dadzą podstawy wiedzy praktycznej. Do tej pory zrealizowany został, m.in.: 40 – godzinny kurs z zakresu języka angielskiego zawodowego dla 40 uczniów, kurs „Kreator produktu turystycznego”, w czasie którego młodzież na zajęciach uczyła się, w jaki sposób tworzyć produkt turystyczny, pracować z mapą i wytyczać szlaki. - Następnie na zajęciach praktycznych w terenie (wycieczki rowerowe w 6-osobowych grupach) opracowała dokumentację potrzebną do stworzenia przewodnika turystycznego zawierającego ciekawe szlaki dla młodzieży, dorosłych, seniorów i rodzin z dziećmi. Planowane jest także wydanie przewodnika w formie broszury – opowiada Kamila Luiza Antoniuk.

Uczniowie ukończyli także kurs tworzenia przewodnika turystycznego w programie Corel. - Były to 10-godzinne zajęcia mające na celu wykorzystanie zgromadzonego materiału i stworzenie przewodnika – mówi Kamila Luiza Antoniuk. – Z kolei szkolenie „Kreatywne myślenie w pracy z klientem” polegało na tym, że 20 uczniów kształcących się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik technologii odzieży i technik obsługi turystycznej w czasie 15 godzin poznało m.in.: teorie kreatywności, techniki rozwijające twórcze myślenie oraz zagadnienia związane z rozwiązywaniem problemów i konfliktów pomiędzy usługodawcą a klientem.

W szkoleniu „Zakładanie własnej firmy”, w części teoretycznej, wzięło udział 20 uczniów kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik technologii odzieży i technik usług fryzjerskich. W programie uwzględniono m.in.: zasady podejmowania działalności gospodarczej w Polsce, załatwianie formalności (uzyskanie wpisu do działalności gospodarczej lub w krajowym rejestrze sądowniczym, ZUS, Urząd Skarbowy, Główny Urząd Statystyczny, uzyskanie zezwoleń, koncesji, Sanepid, Państwowa Inspekcja Pracy, Wydział Ochrony Środowiska); pomysł na firmę – możliwości własne a potrzeby rynku pracy; wybór formy organizacyjno–prawnej przedsiębiorstwa a wpływ na obciążenia przedsiębiorstwa kosztami utrzymania i wysokości podatku; źródła finansowania przedsiębiorstwa; współpraca ze środowiskiem zewnętrznym (dostawcy, odbiorcy, urzędy administracji państwowej). Zajęcia zakończą się w czerwcu 2013 r. Na przełom sierpnia i września zaplanowano natomiast przeprowadzenie kolejnego modułu – zajęć praktycznych z wykorzystaniem gry symulacyjnej.

- Na rok szkolny 2013/2014 zaplanowaliśmy: wycieczkę na Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, Paryżu, zawodoznawczą do Warszawy, kursy: baristów, kelnerski, „Aleja projektantów”, „Nowoczesne materiałoznawstwo”, „Autoprezentacja prac – portfolio”, „Techniki artystycznego strzyżenia i koloryzacji” – wymienia Kamila Luiza Antoniuk. - Będziemy także uczestniczyć w VI Ogólnopolskim Konkursie na Młodego Projektanta Bielizny Damskiej.

Bardzo ciekawym przedsięwzięciem jest organizacja kursu „Aleja projektantów”. To nowatorskie spojrzenie na modę. Efektem współpracy projektanta z technikiem usług fryzjerskich mają być oryginalne i awangardowe projekty, które stworzą wystawę i zostaną uzupełnione wielkoformatową antologią projektantów. To już nie kurs, ale wszechstronna współpraca i możliwość uczenia się od najlepszych w branży.

Źródło: Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej - 16.07.2013


www.hotelinfo24.pl