Biednieją polskie gminy uzdrowiskowe – cieszą się właściciele sanatoriów

2013-07-22, 18:25:42

Wszystko z powodu zmniejszających się wpływów z podatków od prowadzenia działalności uzdrowiskowej. W kilkuletniej perspektywie wysokość podatków uległa obniżeniu nawet czterokrotnie – donosi Informacyjna Agencja Radiowa

Systematycznie spada zamożność polskich uzdrowisk, szczególnie tam gdzie znajduje się najwięcej placówek leczniczo-wypoczynkowych. Wynika to z faktu obniżania się wysokości podatku od prowadzonej przez nie działalności. Od 2011 roku, według nowych przepisów, za metr kwadratowy wyznaczono stawkę niecałe 5 złotych, a wcześniej było to ponad dwadzieścia złotych.

Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce zwraca uwagę, że znacznie odbiło się to na wpływach do budżetu polskich kurortów. Zmniejszone wpływy do budżetu gmin w sposób istotny ograniczają rozwój infrastruktury uzdrowiskowej. Ewidentnym przykładem może tu służyć Ciechocinek, którego dochody z tego tytułu przed zmianą przepisów wynosiły 3 miliony złotych, a obecnie to zaledwie 500 tysięcy. ##

Zmniejszenie podatku to z kolei powód do zadowolenia dla sanatoriów. Bogdan Kałucki, dyrektor sanatorium MSWiA w Krynicy Zdroju, tłumaczy że zaoszczędzone na podatku środki przeznaczane są na poprawę jakości usług leczniczych, modernizację bazy noclegowej czy zabiegowej.

Przepisy wprowadzające zmniejszony podatek od działalności sanatoryjnej zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, przez trzy uzdrowiska: Kołobrzeg, Sopot i Połczyn Zdrój.


Źródło: IAR-Kraj – 18.07.2013



www.hotelinfo24.pl