Jaworze: kolejny pretendent do statusu uzdrowiska

2013-08-28, 16:42:24

Wójt gminy Jaworze koło Bielska Białej, Zdzisław Bylok, zapowiedział, że gmina Jaworze będzie starała się o odzyskanie statusu uzdrowiska. Jej aspiracje potwierdza świadectwo Polskiej Akademii Nauk udowadniające lecznicze właściwości klimatu – informuje Polska Agencja Prasowa

Naukowcy z instytutu geografii i przestrzennego zagospodarowania PAN wystawili świadectwo, potwierdzające, że klimat Jaworza posiada właściwości lecznicze i profilaktyczne przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii.

"Bez tego świadectwa nie moglibyśmy marzyć o przywróceniu statusu uzdrowiska. () Mamy nadzieję, że w 2015 roku Rada Ministrów zatwierdzi możliwość posługiwania się przez Jaworze w swojej nazwie słowem Zdrój. Według oceny naszej oraz firmy zewnętrznej jest to realny termin" - powiedział Zdzisław Bylok.

Kolejnymi etapami niezbędnymi do starania się o status uzdrowiska będą badania wód solankowych oraz opracowanie operatu uzdrowiskowego przez wyspecjalizowaną firmę. Operat ten trafi do ministerstwa zdrowia w celu zaopiniowania. Ostateczną decyzję o wpisaniu Jaworza na listę uzdrowisk podejmie Rada Ministrów. ##

Pierwsze uzdrowisko w Jaworzu powstało w 1862 roku w dobrach hrabiego Maurycego Saint-Genois. Gośćmi Jaworza-Zdroju były w przeszłości tak znane osoby, jak: Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

Status uzdrowiska został zawieszony w 1909 roku, ponieważ nowy właściciel – hrabiowska rodzina Larischów nie interesowała się uzdrowiskiem. W późniejszym okresie międzywojennym mimo wyraźnych zaniedbań prowadzone były  zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, Staraniom o odzyskanie statusu przeszkodziła jednak druga wojna światowa.


Źródło: PAP – 27.08.2013



www.hotelinfo24.pl