Kolejna polska gmina stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska

2014-03-02, 11:15:34

Jest nią gmina Czarny Dunajec na Podhalu w województwie małopolskim. Podstawę ubiegania się o status uzdrowiska stanowią borowiny, które mają właściwości lecznicze. Gmina przygotowała już tzw. Operat Uzdrowiskowy, który przedstawiony będzie do zatwierdzenia przez Ministerstwo Zdrowia – donosi Polska Agencja Prasowa

W gminie Czarny Dunajec występują bogate złoża borowiny. Może być ona wykorzystywana do leczenia chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych z powodu swoich właściwości przeciwzapalnych, bakteriostatycznych i bakteriobójczych. Borowina służy także do produkcji lekarstw i kosmetyków.

"Aktualnie opracowany jest już Operat Uzdrowiskowy, ale po przeprowadzeniu zebrań wiejskich w zainteresowanych miejscowościach okazało się, że są rozbieżności co do możliwej lokalizacji przyszłej tzw. strefy A obszaru ochrony uzdrowiskowej" – powiedział PAP Michał Jarończyk sekretarz gminy Czarny Dunajec. ##

W strefie A mogą znaleźć się punkty obsługi pacjenta np. pensjonaty, restauracje lub kawiarnie, jednak w zakresie nieutrudniającym funkcjonowanie lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie udział terenów zieleni powinien wynieść nie mniej niż 65 proc. Biorąc pod uwagę te względy mieszkańcy, którzy dostrzegają swoją szansę rozwojową w utworzeniu uzdrowiska, widzą też zagrożenia i ograniczenia, w związku z czym chcieliby, by strefa A była położona jak najdalej od istniejącej zabudowy.

Władze gminy Czarny Dunajec zaproponowały dwie lokalizacje strefy A: pierwsza - to ponad 100 hektarowy teren na wschód od lasu Baligówka; i druga: przylegające do torfowiska Puścizna Mała obszary na terenie wsi Piekielnik. Ponieważ obie te strefy mogą kolidować z z celami ochrony Obszarów Natura 2000, dlatego wójt zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie o konsultacje w tej sprawie.


Źródło: PAP – 28.02.2014



www.hotelinfo24.pl