Raport: Kto nocuje w hostelach?

2007-08-20, 11:18:52

Krakowskie hostele wiedzą już, kto, skąd i na ile przyjeżdża do nich w gości. Powstał pierwszy raport o hostelowym segmencie turystyki. Został on opracowany na podstawie pytań zawartych w ankietach, jakie swoim gościom wręczali pracownicy największej sieci hostelowej w Krakowie Hotel Serwis.

Badaniem objęto 1249 osób, goszczących w pięciu hostelach w centrum miasta. Ankiety wypełniło m.in. 255 Brytyjczyków, 99 Hiszpanów, 95 Francuzów, 71 Irlandczyków, po 67 Amerykanów i Australijczyków, z których trzy czwarte nie ukończyło jeszcze 31. roku życia, a 18 proc. ma mniej niż 21 lat.

Wyniki raportu potwierdzają, że na tani nocleg do Krakowa przyjeżdża się głównie z grupą przyjaciół (63 proc.) Najwięcej samotników jest z Australii i Francji, w grupach przyjeżdżają głównie Finowie i Portugalczycy. Dwie trzecie z gości hosteli zatrzymuje się w Krakowie na średnio 3 dni. Wśród głównych celów przyjeżdżający wymieniają wypoczynek i zwiedzanie - osławieni Brytyjczycy deklarują częściej niż inni rozrywkowy program pobytu. Zaskakująco wielu respondentów wybiera Kraków jako doskonałe miejsce do podziwiania przyrody. Znaleźli się też tacy, którzy przyjechali tu wyłącznie po to, aby zwiedzić obóz w Auschwitz lub by zabawić się z polskimi dziewczynami.

- Zrobiliśmy te badania głównie po to, by uchwycić fenomen Krakowa jako jednego z hostelowych centrów Europy. Takich miejsc mamy już więcej niż tak renomowane miasta jak Berlin czy Barcelona - mówi Marcin Porada z Hotel Serwisu. Jako cenne dla właścicieli hosteli określa płynące z raportu dane, że lwia część ich klientów przybywa do Krakowa pociągami i samolotami (co ciekawe tanie linie ustępują popularnością tradycyjnym). Najbardziej podatni na magnetyczną siłę Krakowa są Amerykanie i Polacy. Największą nowością miasto jest dla Australijczyków.

- Z naszego raportu wynika też, że turyści hostelowi znacznie częściej, niż ci nocujący w hotelach, podróżują z przyjaciółmi lub samotnie oraz że prawie w ogóle nie ma wśród nich biznesmenów, rodzin czy uczestników pielgrzymek - ocenia Marcin Porada. Hotel Serwis chce, aby raport "Goście krakowskich hoteli 2007" stał się busolą dla poczynań całej branży hostelowej w mieście. Na tym nie koniec - już teraz przygotowywany jest kolejny raport, tym razem o postrzeganiu Krakowa przed i po pobycie.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków – 15.08.2007 r.



www.hotelinfo24.pl