Szlak Solankowy – nowa atrakcja Uzdrowiska Ciechocinek S.A.

2014-04-07, 17:13:24

Władze przedsiębiorstwa postanowiły wykorzystać elementy wypoczynkowe związane ze spacerami na czterokilometrowej trasie łączącej obiekty uzdrowiska, z celami edukacyjnymi poprzez dodanie przystanków z nośnikami informacyjnymi zapoznającymi spacerowiczów z dziejami zagospodarowania złóż solankowych i wykorzystania ich do celów leczniczych – relacjonuje portal Pomorska.pl

Goście uzdrowiska mogą między innymi dowiedzieć się, jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu mają naturalne inhalatoria – fontanna Grzybek i XIX-wieczne tężnie, czy jak powstaje sól.

- Nazwaliśmy wytyczoną trasę spaceru Szlakiem Solankowym, celowo kładąc akcent na solankę - tłumaczy Marcin Zajączkowski, prezes zarządu PUC S.A. - Chcemy pokazać, że to nie lecznicze wykorzystanie solanki i jej pochodnych produktów takich, jak ług czy szlam zainicjowały rozwój Ciechocinka, a warzenie soli. Do tego celu wybudowano tężnie, gdzie zatęża się wydobywaną z ziemi solankę, która w warzelni przybiera postać słonych kryształków. Dziś tężnie to także potężne inhalatoria, nasycające wokół nich powietrze aerozolem tak, że ma ono właściwości powietrza morskiego. ##

Jednym z przystanków Szlaku Solankowego jest także grota solankowa znajdująca się wewnątrz tężni nr 2, gdzie można skorzystać z inhalacji w warunkach odtworzonego klimatu morskiego.

W trakcie spaceru dowiedzieć się można również wielu ciekawych rzeczy na temat wykorzystania solanki do produkcji słynnej ciechocińskiej wody mineralnej "Krystynka" oraz innych produktów pochodzenia solankowego, jak szlam i ług. W uzdrowisku nabyć można też zestaw produktów kosmetyczno-pielęgnacyjnych powstających na bazie tutejszej wody mineralnej.

Finalnym etapem procesu produkcyjnego – od solanki do soli spożywczej – jest zabytkowa Warzelnia Soli. Powstająca tu sól jest niezwykle bogata w bezcenne dla zdrowia mikroelementy.


Źródło: Pomorska.pl – 07.04.2014



www.hotelinfo24.pl