Hotelarze protestują przeciwko ujednoliconym stawkom za odtwarzanie muzyki

2014-04-29, 17:38:36

Branża hotelarska zaprotestowała przeciw próbie wprowadzenia jednolitych stawek za odtwarzanie muzyki w hotelach. Jednolite stawki powstały w wyniku porozumienia ośmiu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zdaniem hotelarzy stawki są zdecydowanie za wysokie i przewyższają te pobierane w innych europejskich krajach – relacjonuje Gazeta Prawna.pl

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi przedstawiły w ubiegłym roku nowe tabele opłat za odtwarzanie muzyki, między innymi w obiektach hotelarskich. Sprzeciwili się im przedstawicie branży hotelarskiej i na przełomie roku złożyli wnioski o odmowę ich zatwierdzenia. O tym więc, czy hotele zapłacą więcej za możliwość oglądania przez gości telewizji w swoich pokojach, zadecyduje sąd.

- Przede wszystkim kwestionujemy wysokość nowych stawek. Na przykładzie grupy Orbis mogę powiedzieć, że są one ponad dwukrotnie większe od dotychczasowych. Porównaliśmy je także z opłatami w innych krajach UE. I okazało się, że przy zaproponowanych stawkach musielibyśmy płacić 2,5 razy więcej niż w Niemczech, 7,5 razy więcej niż we Francji i aż 10 razy więcej niż na Węgrzech. A przecież trzeba pamiętać, że w tych dwóch pierwszych krajach średnie ceny za nocleg w hotelach są dużo wyższe niż w Polsce – mówi Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis SA i prezes rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. ##

Odmiennego zdania w tej kwestii jest Agnieszka Bieniek-Rusiecka, radca prawny, reprezentująca ZAIKS. - Sądzę, że problem nie leży w wysokości stawek, ale w tym, że dotychczas wiele hoteli nie zawierało umów ze wszystkimi organizacjami zbiorowego zarządzania. Teraz, gdy poznali jednolitą stawkę, zobaczyli, ile tak naprawdę powinni płacić. I stąd może wynikać to przekonanie o nagłym wzroście opłat.

Agnieszka Bieniek-Rusiecka dodała także, że hotele to specyficzne miejsca, gdzie muzyka odgrywa istotną rolę w przyciąganiu klientów, z czym nie zgadzają się przedstawiciele branży. - IGHP zleciła przeprowadzenie badań, z których jednoznacznie wynika, że goście, wybierając hotel, nie kierują się tym, czy będą w nim mogli słuchać radia lub oglądać telewizję – twierdzi Ireneusz Węgłowski.

Wniosek o odmowę zatwierdzenia tabeli złożyło też Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystyczno-Rozrywkowych i Sportowych skupiające głównie właścicieli dyskotek, gdzie skala podwyżek byłaby jeszcze większa.


Źródło: Gazeta Prawna.pl – 29.04.2014



www.hotelinfo24.pl