Oddalone roszczenia wobec Hotelu Royal w Krakowie

2014-05-14, 17:07:18

Nowojorski sąd, do którego chciała złożyć pozew rodzina Matznerów wysuwająca roszczenia wobec zabytkowego Hotelu Royal, mieszczącego się w zabytkowej krakowskiej kamienicy przy ul. św. Gertrudy 26-29, nie przyjął ze względów formalnych pozwu przeciw Skarbowi Państwa – donosi portal SE.pl

Występujący w imieniu Skarbu Państwa adwokat, wysunął argumenty, które spowodowały, że nowojorski sąd odrzucił pozew rodziny Matznerów, do której należała kiedyś kamienica z hotelem, a jednocześnie powodowie również zrezygnowali z powództwa w tym sądzie.

Jakie to były argumenty? Otóż polski adwokat podniósł, iż ani sąd w Nowym Jorku, ani rodzina Matznerów nie mieli żadnych związków na płaszczyźnie prawnej z tym miejscem, w związku z czym rozpoznawanie sprawy właśnie tam jest oczywiście bezzasadne. ##

Sprawa była skomplikowana na wielu płaszczyznach, ale udało się przekonać sąd i drugą stronę, że tak naprawdę ani powodowie, ani polski Skarb Państwa nie mieli związków z jurysdykcją nowojorską i nie poddadzą się wyrokowi, który mógłby tu zapaść – wyjaśnił mecenas Paweł Sabaj z kancelarii Sabaj & Associates, który reprezentował interesy polskich instytucji. – Państwo Matzner nie mieszkali w Nowym Jorku, nie mieli tu zarejestrowanych spółek, a Grupa Hoteli WAM nie prowadziła żadnych interesów w USA i nie ma tu powiązań.

Matznerowie zaczęli się upominać o tytuł własności do nieruchomości od roku 1989. Przed II wojną światową jej własnością były cztery kamienice, w których obecnie znajduje się  Grupa Hoteli Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Po wojnie zakwaterowano tam polskich żołnierzy, a w 1952 roku został wydany dekret, zgodnie z którym byli właściciele, którzy chcieli odzyskać nieruchomość musieli zapłacić 10 milionów ówczesnych złotych, czego nie zrobili. Dopiero od 1989 roku rozpoczęli procesy w polskich sądach, ale wszystkie sprawy przegrali.


Źródło: SE.pl – 14.05.2014



www.hotelinfo24.pl