Szanse na wakacje

2014-05-19, 18:29:09

Zbliżający się sezon turystyczny to niezwykle istotny czas dla województwa warmińsko-mazurskiego. Wzrost zainteresowania ze strony turystów, a co za tym idzie liczby obiektów hotelowych to główne trendy, jakie można odnotować w tym sektorze na przestrzeni ostatnich kilku lat. Rynek ten nie należy jednak do łatwych. Jakie wyzwania stoją przed hotelarzami? I jak sami oceniają Mazury w kontekście możliwości rozwoju?

Jeziora, jachty, piękna przyroda i odpoczynek - tego typu skojarzenia wzbudzają najczęściej Mazury. Jednak prowadzący w tym regionie firmy zwracają uwagę na to, że rynek ten jest niezwykle wymagający. Jakie działania powinny zostać podjęte, aby turystycznie obszar ten mógł się w pełni rozwijać?

Z kraju i ze świata
Największy przyrost naturalny, najniższy współczynnik aktywności zawodowej, prawie połowa powierzchni zajęta przez użytki rolne. Specyfika województwa warmińsko-mazurskiego sprawia, że jest to rynek niezwykle wymagający pod względem gospodarki, a co za tym idzie tylko nieliczne gałęzie rynku są w stanie się tu rozwijać. Należą do nich głównie rolnictwo, turystyka i przemysł przyjazny środowisku. Według raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki za rok 2013, liczba turystów odwiedzających województwo warmińsko-mazurskie w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła prawie dwukrotnie, a tylko w 2013 roku Mazury odwiedziło 2,5 miliona Polaków.  – Brak typowego przemysłu ciężkiego sprawia, że region ten jest niezwykle interesujący pod względem turystycznym – tłumaczy Ireneusz Czerski, Dyrektor Hotelu Mikołajki. – Czyste środowisko, wyjątkowe krajobrazy i wysokiej jakości, naturalna żywność - to wszystko zachęca turystów do odwiedzania tego regionu – dodaje. Główny Urząd Statystyczny podaje również informację, że wśród turystów znalazło się niespełna 200 tys. obcokrajowców. – Spośród turystów odwiedzających Mazury najwięcej zauważamy Rosjan, Niemców oraz osób z innych krajów, takich jak choćby Anglia czy Kanada – mówi Ireneusz Czerski, Dyrektor Hotelu Mikołajki. ##

Cud…
Jaka więc będzie przyszłość rynku hotelowego na Mazurach? Według raportu firmy PMR „Rynek HoReCa w Polsce 2013. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2013-2015” rok 2014 ma przynieść znaczącą poprawę sytuacji na rynku hotelowym. Po latach kryzysu, widoczne jest stopniowe ożywienie gospodarcze. – Od początku tego roku zauważamy wzrost liczby turystów na Mazurach – wyjaśnia Ireneusz Czerski, Dyrektor Hotelu Mikołajki. – Perspektywa rozwoju tego sektora sprawia, że zwiększa się zarówno liczba hoteli, jak i poziom świadczonych przez nie usług – dodaje. Planowane otwarcie lotniska w Szymanach, poprawa infrastruktury drogowej czy udział w akcjach sprzyjających wizerunkowi, takich jak konkurs „Nowe siedem cudów natury” to tylko niektóre z czynników służących rozwojowi. Pozytywny wpływ ma również wprowadzenie Małego Ruchu Przygranicznego, który spowodował wzrost turystów zza wschodniej granicy. W regionie odnotować można także zwiększoną liczbę spotkań konferencyjnych, dzięki coraz lepszym połączeniom drogowym z dużymi ośrodkami miejskimi, takimi jak choćby Warszawa czy Trójmiasto.

…w niepamięci?
Same Mazury potrzebują jednak wielu zmian, by w pełni wykorzystać posiadany przez nie potencjał turystyczny. Przede wszystkim istotne jest ulepszanie narzędzi już działających, w tym głównie starań Lokalnych Organizacji Turystycznych. Nie są one bowiem w stanie same działać na odpowiednią skalę. – Mazury powinny wzorować się chociażby na Trójmieście, które zdecydowało się na promocję na rynku rosyjskim i dzięki Małemu Ruchowi Przygranicznemu wiele zyskało – wyjaśnia Ireneusz Czerski, Dyrektor Hotelu Mikołajki. Ponadto istotne jest wprowadzanie zmian w systemie edukacji, który w obecnej sytuacji nie jest przystosowany do potrzeb rynku pracy. Poszukiwanie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami do danej pracy jest w tym regionie niekiedy bardzo trudne. Poza tym dalszego nakładu prac i środków wymagają takie dziedziny jak choćby infrastruktura. Obecnie dużym wyzwaniem jest również napięta sytuacja polityczna na linii Warszawa-Moskwa, która wpływa na ruch turystyczny w regionach przygranicznych. Działania polityczne mające na celu załagodzenie sytuacji i ograniczenie niekorzystnej propagandy po obu stronach z pewnością miałyby korzystny wpływ na gospodarkę.
    
***
Hotel Mikołajki to pięciogwiazdkowy obiekt otwarty we wrześniu 2013 roku, znajdujący się na Ptasiej Wyspie i półwyspie przy Jeziorze Mikołajskim, w samym centrum Krainy Tysiąca Jezior. Posiada on 78. pokoi i 25. apartamentów wysokiej klasy, z których te usytuowane na parterze mają prywatne stanowisko cumownicze mieszczące się tuż przy danym tarasie. Hotel dysponuje także profesjonalnym SPA & Wellness Decus Aquae z dziesięcioma gabinetami, Restauracją Yachtovą i New Island Pub, trzema salami konferencyjnymi, basenem, Klubem Nocnym z kręgielnią i bilardem oraz mariną otwartą dla wszystkich żeglarzy. Wybierając z licznych atrakcji goście mogą chociażby wynająć luksusowy jacht, także ze sternikiem.


Źródło: Hotel Mikołajki.pl – 19.05.2014
 


www.hotelinfo24.pl