Czterogwiazdkowy hotel wygrał spór podatkowy z gminą w Kołobrzegu

2014-06-17, 17:21:43

Przedmiotem sporu rozpatrywanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny było preferencyjne opodatkowanie powierzchni basenu, sauny, sali fitness i szatni w obiekcie hotelowym wykorzystywanym do prowadzenia działalności leczniczej. Rację w sporze WSA przyznał spółce prowadzącej hotel, która odprowadzała od kwestionowanych powierzchni podatek mniejszy od podatku właściwego dla budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą – wyjaśnia portal Gazeta Prawna.pl

Z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie wynika, że hotelowy basen, sauna, sala fitness, szatnie mogą być opodatkowane niską stawką podatku, jeżeli są one równocześnie wykorzystywane do prowadzenia działalności leczniczej.

Sprawa dotycząca odprowadzania niższych podatków dotyczy spółki prowadzącej czterogwiazdkowy hotel, wpisanej w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej jako Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Odnowy Biologicznej oraz posiadającej statut niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jednocześnie władze gminne, które są organem podatkowym dla tego podmiotu, nie zgłaszały zastrzeżeń wobec preferencyjnego podatku obliczanego dla powierzchni gabinetów, pomieszczeń lekarzy i lokali, w których znajdują się wanny, bicze szkockie, kriokomora i sale gimnastyczne. ##

Zdaniem wójta gminy Kołobrzeg sporne pomieszczenia opodatkowane preferencyjnym podatkiem służą przede wszystkim powadzeniu działalności hotelowej, więc ich powierzchnia powinna być opodatkowana stawkami podatku właściwymi dla pomieszczeń, w których prowadzi się działalność gospodarczą.

WSA w Szczecinie zwrócił uwagę na to, iż od dnia 1 lipca 2011 obowiązuje znowelizowany art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowela mówi o tym, że preferencyjna stawka podatku dotyczy powierzchni budynków lub ich części „związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych” w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń. We wcześniejszych przepisach mowa zaś była o „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych”, co stanowi zasadniczą różnicę.


Źródło: Gazeta Prawna.pl – 17.06.2014



www.hotelinfo24.pl