Dobre prognostyki rozwoju turystyki w Europie

2014-09-07, 06:43:38

W 2013 roku międzynarodowe przyjazdy turystyczne do Europy wzrosły o 5,4 procent, co oznacza kontynuację pozytywnego trendu wzrostowego w ciągu ostatnich czterech lat. Większość turystów pochodzi z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Są to wyniki badań przeprowadzonych przez Europejską Komisję ds. Turystyki (ETC) wspólnie z ITB Berlin. Badania wzięły pod lupę wpływ turystów zagranicznych pochodzących z różnych europejskich i pozaeuropejskich rynków źródłowych, na rynki europejskie.

Za prawie 50 procent wszystkich przyjazdów turystycznych w Europie w 2013 roku, odpowiadało tylko osiem krajów. Tak, jak w poprzednich latach,
największym rynkiem źródłowym były Niemcy, stanowiąc do 14 % wszystkich przyjazdów turystycznych w Europie, wyprzedzając Wielką Brytanię (9%). Obejmująca 6% rynku Rosja, jest trzecim co do wielkości źródłem międzynarodowych przyjazdów turystycznych. W świetle obecnej sytuacji politycznej, w 2014 roku okaże się jednak, czy Rosja będzie w stanie utrzymać tę wysoką pozycję.  Francja zajmowała czwarte miejsce, wyprzedzając Holandię i zajmujące szóste miejsce Włochy. Biorąc pod uwagę stosunkowo małą populację, holenderski wkład w rynek międzynarodowych przyjazdów jest niezwykle wysoki. Siódma pozycja przypadła pierwszemu pozaeuropejskiemu rynkowi źródłowemu – USA. ##

Wewnątrz tych poszczególnych rynków źródłowych istniało wyraźne zróżnicowanie w zakresie dynamiki wzrostu. Rosja, która zarejestrowała w 2013 roku wzrost o 13% w porównaniu do roku poprzedniego, jest o wiele bardziej dynamicznym rynkiem, niż inne rynki w obrębie regionu. Rynki Wielkiej Brytanii i Niemiec generują duże ilości przyjazdów, ale w badanym okresie odnotowano ich stosunkowo niewielki wzrost. Rynki te pozostaną istotnymi graczami aż do 2016 roku. W ostatnim roku przyjazdy z Niemiec, największego rynku źródłowego, wzrosły jedynie o 1,5%. Prognozy średnio- i długoterminowe przewidują także znaczący rozwój rynku chińskiego. W 2013 roku udział Chin w międzynarodowych przyjazdach turystycznych w Europie wynosił zaledwie 1,3%. Niemniej jednak, rynek ten zanotował wzrost o 23%.

Badania przewidują, że od 2013 do 2016 roku, międzynarodowe przyjazdy turystyczne w Europie wzrosną o około 3,8%. Oprócz Niemiec i Wielkiej Brytanii, istotną rolę mogą również odgrywać Stany Zjednoczone. Przewiduje się, że około 27% wszystkich gości zagranicznych pochodzić będzie z tych właśnie trzech krajów.

W ramach prowadzonych badań analitycznych stwierdzono również zauważalne różnice między północną, a południową Europą. Podczas gdy kraje Europy zachodniej są odwiedzane głównie przez turystów z tych samych rynków źródłowych, kraje północnej Europy mogą spodziewać się większej liczby turystów z USA. W ciągu najbliższych kilku lat większość odwiedzających południową Europę pochodzić będzie natomiast z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.


Źródło: ITB Berlin



www.hotelinfo24.pl