Uroczyste zakończenie odnowy zabytków i przestrzeni publicznych w Szydłowcu

2014-11-16, 13:07:47

W dniach 7,8 i 9 listopada odbyły się w Szydłowcu imprezy wieńczące realizację projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu - poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Dzięki niemu odrestaurowany i otwarty został mieszczący się w zabytkowym budynku hotel Pod Dębem – czytamy na stronie Szydłowiec.pl

Władze miejskie Szydłowca, miasta w południowej części województwa mazowieckiego, skutecznie wykorzystały szansę dofinansowywania z funduszy europejskich na kompleksową rewitalizację zabytkowych części miasta.

Dzięki wdrożonej realizacji projektu kluczowego, szeroko zakrojonym pracom remontowym i budowlanym poddano zamek, ratusz i hotel Pod Dębem, a także Park Radziwiłłowski i wyspę zamkową oraz Rynek Wielki, Skwer Staromiejski i ul. Radomską. Powstał także nowy obiekt - Regionalne Centrum Biblioteczno – Multimedialne. ##

Klasycystyczny budynek hotelu powstał w roku 1819 staraniem księżnej Anny Sapieżyny, która ulokowała w nim szkołę elementarną. Naukę pobierali w niej uczniowie, jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku. W latach 70. budynek dostał się pod władanie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z przeznaczeniem na hotel, który od porastających dziedziniec dębów przyjął nazwę Pod Dębem. Przez ponad 20 lat budynek był niewykorzystywany. Obecnie znajduje się w nim 13 pokoi z 26. miejscami noclegowymi. Staraniem władz Szydłowca przeprowadzono kompleksowy remont obiektu i zagospodarowano teren wokół niego.

Koszty odnowy szydłowieckich zabytków wyniosły 30 milionów złotych, ale 85% pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, że dziś możemy być dumni z odnowionych zabytków, które odzyskały blask. Udało się to wszystko osiągnąć dzięki zgodnej współpracy, zaangażowaniu oraz licznemu gronu przyjaciół Szydłowca, którzy wspierali nasze starania. Bardzo szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne pozwoliły nie tylko na poprawę estetyki naszych zabytków, ale także ich funkcjonalność. Mogliśmy kompleksowo zrewitalizować Szydłowiec dzięki dotacji EFRR, która pokryła aż 85% wydatkowanej kwoty – powiedział w trakcie specjalnej konferencji burmistrz Szydłowca, Andrzej Jarzyński.


Źródło: Szydłowiec.pl – 14.11.2014



www.hotelinfo24.pl