Działalność uzdrowisk i sanatoriów zagraża środowisku?

2015-02-23, 17:18:15

Choć wydawać się to może kuriozalne, to zdaniem ekspertów ścieki uzdrowiskowe po zabiegach, trafiające do środowiska degradują je i niszczą kanalizację. Dzieje się tak dlatego, że traktowane są, jak ścieki komunalne lub bytowe, a tymczasem z uwagi na zawartość siarczanów i chlorków winny być traktowane, jak ścieki przemysłowe i odpowiednio odprowadzane – relacjonuje Najwyższa Izba Kontroli

W 2012 roku z usług polskich uzdrowisk skorzystało ponad 670 tysięcy kuracjuszy. W związku więc z uzdrowiskową obsługą tej systematycznie rosnącej grupy osób, wzrasta również ilość tzw. ścieków pokąpielowych, szkodzących środowisku naturalnemu.

Zdaniem ekspertów istnieje więc potrzeba odpowiedniej ich kwalifikacji i zastosowanie metod oczyszczania w zależności od stopnia stężenia i rodzaju substancji chemicznych w nich zawartych. ##

Skontrolowane przez NIK gminy uzdrowiskowe nie dbały o właściwy sposób odprowadzania ścieków minimalizujący ich szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Tylko niektóre gminy stosowały odpowiednie w tym zakresie procedury.

W wyniku ustaleń pokontrolnych NIK uważa więc za celowe między innymi, by Minister Zdrowia uzależniał wydanie decyzji potwierdzającej możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego od wykazania właściwie prowadzonej gospodarki ściekami po zabiegach leczniczych. Należy również prawidłowo kwalifikować powstające ścieki i podejmować działania neutralizujące ich szkodliwość.


Źródło: NIK.gov.pl – 23.02.2015



www.hotelinfo24.pl