Firany i zasłony do pokoju hotelowego - jakie wybrać?

2019-04-18, 10:31:09

Szukając firan i zasłon do pokoju hotelowego, każdy hotelarz staje przed bardzo trudnym zadaniem. Jest co najmniej kilka czynników, jakie należy wziąć pod uwagę podczas doboru zarówno firan jak i zasłon. Mają one funkcje reprezentacyjne, są elementem widocznym zarówno wewnątrz pokoju, ale również przez okno od zewnętrznej strony budynku. Ponadto powinny być bardzo funkcjonalne. Muszą być wytrzymałe, ale jednocześnie łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Do tego powinny być bezpieczne i ognioodporne. Dobierając firany i zasłony należy również kierować się względami estetycznymi. Dobór koloru, kroju, stylu oraz materiału, to nie lada wyzwanie z jakim musi się zmierzyć każdy hotelarz.

 

Jak dobrać firany hotelowe?

 

Tekstylia w pokoju hotelowym są elementem nie tylko obowiązkowym w wystroju każdego pokoju hotelowego, ale również elementem, którym można wyróżnić się na tle innych obiektów hotelowych. O charakterze pokoju decydują nie tylko ściany i meble. Często kluczowe są wysokiej jakości zasłony oraz właśnie firany.

Firany hotelowe możemy dobierać, zarówno stylem jak i wzorem do ogólnej charakterystyki pokoju lub nawet całego obiektu hotelowego. W nowoczesnych obiektach sprawdzą się lepiej firany o prostych wzorach, ale niekonieczne klasycznych kolorach. Inaczej będzie w hotelach w stylu rustykalnym czy też nawet luksusowych obiektach zabytkowych i zamkowych. Tam z reguły lepiej pasuje zachowanie stylu klasycznego. Firany klasyczne są najczęściej koloru białego w całości lub białe z zakończeniami w innym jednolitym kolorze.

Niemniej istotną kwestią jest dobór tkanin z jakich będą wykonane firany hotelowe. Wybierać możemy z przeróżnych materiałów. Począwszy od delikatnego woalu, poprzez tradycyjny żakard, aż do bardzo gustownego batystu.

Decydując się na firany do pokoju hotelowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób i jakość wykończenia. Powinno być ono staranne i trwałe. Jest to bardzo ważne, ponieważ późniejsze poprawki lub przeróbki są nie tylko kosztowne, ale również bardzo czasochłonne.

 

Jak dobrać zasłony hotelowe?

 

Goście hotelowi bardzo cenią sobie prywatność. A ponieważ okna w hotelach są najczęściej duże i odsłaniają bardzo wiele, zasłony będą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również są istotnym elementem funkcjonalnym w każdym pokoju.

 

 

Dobierając zasłony hotelowe, powinniśmy się kierować stylem i dobierać je zarówno do charakteru obiektu hotelowego, jak również do wcześniej dobranych firan. Istotne jest to, aby firany i zasłony ze sobą korespondowały i tworzyły harmonię nie tylko ze sobą, ale również z pozostałymi elementami wyposażania pokoju hotelowego jak również oświetlenia.

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o doborze zasłony będzie rodzaj i jakość tkaniny. W tym przypadku musimy brać pod uwagę estetykę materiału, trwałość i spełnienie funkcji zaciemniającej. Gość hotelowy musi mieć możliwość ograniczenia ilości wpadającego światła słonecznego. Najczęściej zapewnimy tę możliwość, poprzez zastosowanie odpowiednio gęstej i ciemnej tkaniny. W przypadku nowoczesnych obiektów hotelowych, gdzie stosuje się żaluzje i rolety zaciemniające, funkcja zaciemniająca w przypadku zasłon nie będzie istotna i dzięki temu otrzymamy możliwość doboru zasłon z innych, lżejszych materiałów.

Popularnymi tkaninami w zasłonach używanych w obiektach hotelowych jest miękki i wytrzymały welur, płótno lniane oraz ekologiczna bawełna.

Zasłony produkowane z przeznaczaniem do pokojów hotelowych, doskonale sprawdzą się również w innych obiektach o dużym natężeniu ruchu. Idealnie sprawdzą się w salach bankietowych, weselnych oraz konferencyjnych.

 

Firany i zasłony z materiałów trudnopalnych

 

Bardzo ważną cechą tekstyliów używanych w obiektach hotelowych oraz innych obiektach o dużym natężeniu ruchu, jest ich trudnopalność. Dzięki zastosowaniu materiałów trudnopalnych, w przypadku pożaru, gość hotelowy może użyć zasłony jako osłony przed ogniem. Ponadto mogą one służyć do gaszenia niewielkich pożarów. Co więcej, użycie zasłon z materiałów łatwopalnych stwarza zagrożenie i wręcz pomaga w rozprzestrzenieniu się ognia z jednego piętra na drugie, ponieważ najczęściej zasłony sięgają od sufitu aż do samej podłogi. Wybierając zasłony i firany warto upewnić się czy posiadają one certyfikat ognioodporności.

 

W trosce o gościa hotelowego

 

Niezależnie od stylu oraz wielkości hotelu lub innego obiektu noclegowego, gość hotelowy zasługuje na komfort oraz bezpieczeństwo. Wyposażenie pokoju w firany oraz zasłony, które będą nie tylko ładne i estetyczne, ale również funkcjonalne oraz bezpieczne, powinno być wręcz obowiązkiem każdego hotelarza.


 www.hotelinfo24.pl