Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

2019-11-12, 15:00:48

Jesteś pewny, że w Twojej lodówce wszystko jest na swoim miejscu? Półka półce nierówna – każda z nich powinna być używana do przechowywania innego rodzaju żywności. Dlaczego tak się dzieje? Na pytanie odpowiemy w poniższym materiale. Wyjaśnimy również, w jakim miejscy powinno się przechowywać nabiał, gdzie trzymać wędliny oraz czego pod żadnym pozorem nie należy chować do lodówki.

 

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie co schować?

 

Odpowiedź jest prosta: każda półka ma inną temperaturę. Oczywiście uśredniony zakres temperatur ustawiany ręcznie lub cyfrowo panuje w całej chłodziarce. Jednak dla niektórych produktów spożywczych dokładna temperatura przechowywania ma ogromne znaczenie. A więc zaczynamy: co i gdzie?

 

Dolne szuflady

 

Panuje w nich temperatura około 10 stopni, wilgotność natomiast jest zbliżona do tej, jaką mamy w piwniczkach. Z tego powodu dolne szuflady najlepiej sprawdzą się do przechowywania warzyw i owoców. Im twardszą mają skórę, tym bardziej wrażliwe są na uszkodzenia. Dlatego też takie owoce jak maliny czy truskawki lepiej przechowywać nieumyte – w ten sposób dłużej zachowają świeżość. Natomiast zieleninę, czyli wszystkiego rodzaju sałaty, szczypiorek czy koperek warto bez umycia przechowasz nawet kilka dni.

 

W dolnych szufladach lodówki można również przechowywać twarde sery w pojemnikach, ponieważ w takich warunkach będą kontynuować proces dojrzewania. Nowsze modele lodówek wyposażone zostały dodatkowo w specjalną półkę, znajdującą się poniżej szuflad, właśnie do przechowywania serów.

 

Środkowe półki

 

W tym miejscu temperatura jest najniższa. Dlatego też to właśnie tutaj powinny trafić produkty o najkrótszej trwałości: biały ser, twarożek, pokrojona wędlina. Chociaż mogą tam wytrzymać do kilku dni, zwracaj uwagę na datę ważności znajdującą się na opakowaniu. W tym miejscu możesz też umieścić garnek z zupą lub gulaszem, pamiętaj tylko o szczelnym nakryciu oraz ostudzeniu przed umieszczeniem w lodówce.

 

Górna półka

 

To najlepsze miejsce na przechowywaniu dżemów oraz przetworów nabiałowych takich jak mleko, kefir czy jogurt. Chociaż na niższych półkach jest chłodniej, zepsują się tam szybciej – bakterie kwaszące, obecne w nich, rozwijają się w cieplejszych temperaturach, w chłodniejszym otoczeniu działają bakterie gnilne.

 

Boczne półki – co trzymać na drzwiczkach?

 

Już z samego kształtu można się domyślić, że „balkoniki” przeznaczone zostały do przechowywania butelek: olejów lubiących niskie temperatury czy wina. Na drzwiczkach znajdziesz też miejsce na przechowywanie keczupu, chrzanu, soków w kartonach oraz jajek. Te ostatnie mogą stać w lodówce nawet do 3 tygodni, ale podobnie jak w przypadku delikatnych owoców – nie myj ich, skorupka posiada naturalną warstwę nieprzepuszczającą drobnoustrojów.

 

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.pl. Zobacz ofertę lodówek i wybierz model, który sprawdzi się w Twojej kuchni.

 

Materiał zewnętrzny 



www.hotelinfo24.pl