Plany podwodnego hotelu w Dubaju odłożone (chwilowo?) na półkę

2015-07-27, 16:29:19

Plany budowy podwodnego hotelu w Dubaju stanęły pod znakiem zapytania po przetasowaniach w zarządzie głównego inwestora tego przedsięwzięcia. Polski deweloper Deep Ocean Technology, po raz pierwszy zaprezentował plany Water Discus Hotel w 2012 roku po tym, jak uzyskał wsparcie inwestycji ze strony firmy Drydocks World z siedzibą w Dubaju, podległą konglomeratowi Dubai World.

Budowa hotelu w kształcie spodka, składającego się z części nawodnej i podwodnej, miałaby kosztować 40 milionów €. Przedsięwzięcie stanęło jednak wobec dwóch znaczących problemów. W ubiegłym roku, szwajcarska firma Big Invest, kluczowy sponsor finansowy, który podpisał umowę z Drydocks World na wsparcie finansowania budowy, wycofał się z niej. Z kolei w marcu, ze swojej funkcji zrezygnował prezes Drydocks World, Khamis Buamim, który nadzorował poprzednią umowę z Deep Ocean Technology. Nowym prezesem został Abdulrahman Al Saleh, dyrektor generalny departamentu finansów w Dubaju. Deep Ocean Technology poinformowała natomiast niedawno, że od tego momentu współpraca między stronami utknęła w martwym punkcie. ##

Menedżer Projektu i Badań Krzysztof Koniuszaniec powiedział, że jego firma prowadziła rozmowy i negocjacje na temat realizacji projektu w Dubaju z prezesem Drydocks World, przez okres trzech lat. W tym czasie zrealizowano pełny projekt badawczy współfinansowany przez Unię Europejską. "Rozmowy zostały zawieszone w Dubaju z powodu zmian w zarządzie Drydocks World, ale mamy nadzieję powrócić do rozmów w najbliższej przyszłości.", dodał Krzysztof Koniuszaniec. Powiedział również, że szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum, podczas czerwcowej wizyty w Polsce zasugerował, że plany związane z budową podwodnego hotelu powinny być podjęte na nowo.

Współzałożyciel Deep Ocean Technology Lech Rowiński powiedział, że design obiektu sprawi, że hotel stanie się bardzo popularny wśród turystów. Jednakże w dalszym ciągu trwają poszukiwania inwestora, dzięki któremu realizacja projektu będzie możliwa. Jak twierdzi Krzysztof Koniuszaniec firma jest w posiadaniu wszystkich stosownych atestów bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz technicznej dokumentacji dla Water Discus zaaprobowanej przez międzynarodowe morskie towarzystwa klasyfikacyjne, które pozwalają na budowę podwodnego hotelu praktycznie w każdym zakątku świata, po spełnieniu lokalnych uwarunkowań środowiskowych.

Niezależnie od projektu w Dubaju, firma Deep Ocean Technology prowadzi również rozmowy w sprawie budowy podwodnych hoteli w Abu Zabi, Katarze, Omanie, na Malediwach, w Australii, na Karaibach i w Polsce.



www.hotelinfo24.pl