Lokalne władze samorządowe przeciwne prywatyzacji spółki Polskie Tatry

2015-07-28, 17:35:46

Dokładnie rok temu radni Zakopanego podjęli uchwałę w sprawie skomunalizowania spółki Polskie Tatry, w skład której wchodzą hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne. Okazuje się jednak, jak twierdzi Ministerstwo Skarbu Państwa, że komunalizacja spółki nie jest możliwa ze względów prawnych.

Po odmowie komunalizacji, samorządowcy obawiają się, że spółka może być poddana procesowi prywatyzacji i sprzedana w obce ręce.

Procedura prywatyzacyjna uruchomiona już była w 2013 roku. W jej ramach MSP próbowało sprzedać, należące do Skarbu Państwa, akcje stanowiące 71,87% kapitału zakładowego spółki „Polskie Tatry” S.A., jednakże w listopadzie 2013 roku proces prywatyzacyjny został zamknięty bez rozstrzygnięcia, choć na publiczne ogłoszenie w tej sprawie zgłosili się chętni na nabycie spółki. ##

Burmistrz Zakopanego mówił w ubiegłym roku, że majątek spółki jest dla miasta strategiczny, a ilość akcji posiadanych przez samorząd upoważnia władze do złożenia wniosku o komunalizację mienia. Minister Skarbu Państwa wyjaśnia natomiast, że nie może tego zrobić, ponieważ w skład spółki wchodzą głównie pensjonaty, których jako takich gmina nie może prowadzić. Władze samorządowe nie składają jednak broni i zapowiadają, że znajdą sposób na przejęcie spółki.

W skład spółki Tatry S.A. wchodzą m.in.:
- Zespół Dolina Białego w Zakopanem (trzygwiazdkowe - pensjonat Biały Potok i Telimena, Willa Pan Tadeusz),
- Zespół Antałówka (trzygwiazdkowe Antałówka I, Antałówka II i Aqua Park Zakopane),
- trzygwiazdkowy Hotel Tatry Polana Zgorzelisko,
- restauracja Zajazd Kuźnice.



www.hotelinfo24.pl