Wyjazdy kamperem – sposób na komfort i swobodę podczas urlopu

2023-10-17, 11:23:17

Wyjazdy kamperem – sposób na komfort i swobodę podczas urlopu

 

Pojazdy turystyczne przekonały spore grono Polaków. Dla jednych jest to pomysł na krótki wyjazdy, dla innych wręcz sposób na życie na czterech kółkach w kraju czy poza jego granicami.

Dlaczego tak wiele osób pokochało kampery? Do jakich wyjazdów sprawdzają się one najlepiej? Co powinno się znaleźć w kamperze, jeśli chcemy wykorzystywać go przez cały rok? O tym przeczytacie poniżej.

 

Zainteresowanie caravaningiem w Polsce

 

Wielki boom na korzystanie z kamperów w naszym kraju wiąże się ściśle z nieprzyjemnym okresem pandemii koronawirusa, gdy opcje podróżnicze były mocno ograniczone ze względu na lockdown. Wówczas własny pojazd kempingowy pozwalał przestrzegać norm bezpieczeństwa, a także dawał spory komfort podróżowania – bez martwienia się brakiem bazy noclegowej czy obiektów gastronomicznych.

Nawet jednak teraz można zaobserwować stały wzrost zainteresowania tym obszarem, co widać choćby w raporcie „Rejestracja przyczep i kamperów w Polsce (styczeń-czerwiec 2023), opublikowanym przez Polski Związek Przemysłu Motorowego i Polską Grupę Caravaningową. Wynika z niego, że choć nieco spadła liczba rejestracji nowych kamperów (706 nowych pojazdów), to równocześnie odnotowano wzrost w sektorze pojazdów używanych sprowadzanych do Polski. W tym przypadku zarejestrowano ich aż 1017 pojazdów.

 

Nowoczesny kamper na wyjazd – własny pojazd czy wynajem?

 

W tym miejscu warto również wspomnieć o innej kwestii. Choć zakup własnego pojazdu w wielu sytuacjach jest uzasadniony, zdecydowanie nie jest jednak jedyną opcją. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, które pragną wykorzystywać swojego kampera regularnie. Dla niektórych staje się on wręcz całorocznym domem. To także opcja dla podróżników o specyficznych wymaganiach i oczekiwaniach. Bez większego trudu mogą bowiem urządzić swojego kampera zgodnie z prywatnymi potrzebami, stawiając na profesjonalne sprzęty i akcesoria, które oferuje choćby sklep kempingowy: InterCamp.pl.

A kiedy warto wynająć kampera? To idealny pomysł, jeśli nie planuje się regularnych wycieczek pojazdem kempingowym. Pozwala to także sprawdzić, czy taka forma podróżowania odpowiada prywatnym upodobaniom (np. testowy wypad weekendowy). Pamiętajmy, że choć własny kamper to olbrzymia swoboda, równocześnie jego utrzymanie wiąże się ze sporymi kosztami.

 

Dlaczego warto zdecydować się na kampera?

 

Podróżowanie pojazdem kempingowym to opcja niezmiernie wygodna i dająca olbrzymią swobodę. Można dowolnie zaplanować swoją trasę, bez oglądania się na dostępność miejsc noclegowych czy lokali gastronomicznych w danym regionie. Dysponuje się własną przestrzenią do snu i przyrządzania posiłków, urządzoną zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Kampery sprawdzają się idealnie podczas wycieczek objazdowych (w kraju lub poza jego granicami) – można parkować na dziko, na wyznaczonych miejscach postojowych lub polach kempingowych. To świetne rozwiązanie, gdy planuje się stacjonarny urlop na łonie natury – na kempingu lub glampingu, w pobliżu jeziora, w górach czy nad morzem. Na krętych drogach w pagórkowatym terenie kamper sprawdza się niejednokrotnie lepiej niż tradycyjna przyczepa kempingowa – zwiększając frajdę z wycieczki.

 

Wakacyjne wyjazdy czy całoroczne użytkowanie?

 

Standardowo wykorzystuje się kampery jako pojazdy turystyczne w okresie wakacyjnych wyjazdów. Stają się wówczas wygodnym domem na kółkach, gwarantującym niejednokrotnie znacznie lepsze warunki niż kemping czy biwakowanie pod namiotem.

Warto jednak wspomnieć również o tym, że dobrze wyposażony pojazdy nadaje się do całorocznego wykorzystania. Należy tylko zadbać wówczas o to, by wnętrze było dobrze docieplone oraz zainstalować wydajną instalację grzewczą. Tak zapewnia się komfort termiczny i ciepłą wodę. Wtedy da się wyjechać kamperem na zimowe ferie, a nawet… zamieszkać w nim na jakiś czasu.

 

Swoboda i przyjemność podróżowania na własnych zasadach – wyjazdy kamperowe dla całej rodziny

 

Kampery zyskują w naszym kraju na popularności. To sposób na wygodne podróżowanie, swoboda planowania i organizacja wakacji zgodnych z prywatnymi potrzebami. Szeroki wachlarz usług wynajmu oraz dostępność nowych czy używanych pojazdów sprawiają, że na przygodę kamperem może pozwolić sobie niemal każdy. Wystarczy tylko chcieć. Czy to opcja również dla Was?www.hotelinfo24.pl