Historyczne hotele Europy: Hotel Negresco, Nicea, Francja

2016-02-25, 11:56:08

Hotel Negresco to słynny hotel i siedziba równie słynnej restauracji Le Chantecler, znajdujących  się przy Promenadzie des Anglais równoległej do zatoki Baie des Anges w Nicei, we Francji. Obiekt został nazwany na cześć Henri Negresco, który wybudował ten pałacowy hotel w 1912 roku. Zgodnie z ówczesnymi konwencjami, kiedy Negresco otworzył hotel w 1913 roku jego fronton zwrócony był w kierunku przeciwnym do Morza Śródziemnego.

Wszystko zaczęło się w czasie, kiedy młody rumuński imigrant Henri Negresco, syn właściciela zajazdu, przybył do Francji, gdzie szybko zrobił karierę w branży hotelarskiej, w Paryżu, Monako i Nicei, zarządzając prestiżowymi restauracjami, budując relacje z potężnymi amerykańskimi i europejskimi biznesmenami. Rumuński przedsiębiorca postanowił wybudować pałac dla inwestorów, którzy byli jego ulubionymi klientami. Kupił więc działkę budowlaną na francuskim wybrzeżu w Nicei i zatrudnił na projektanta znanego architekta Édouarda Niermansa. Dewizą Negresco przy wyposażaniu hotelu było stwierdzenie, że nie ma takiej rzeczy, która byłaby zbyt imponująca dla przyszłego hotelu, dlatego wnętrza hotelu obfitowały w luksusowe dobra, jakie tylko były dostępne wówczas na rynku. ##

Hotel Negresco otwarty w styczniu 1913 roku, cieszył się powszechnym międzynarodowym uznaniem. Przedstawiciele arystokracji i światowej finansjery reprezentowane przez rodziny Rockefellerów, czy Vanderbiltów, rodziny królewskie i polityków, wszyscy pielgrzymowali do nowo otwartego hotelu, aby doświadczyć najlepszych nowoczesnych udogodnień i bawić się w szczęśliwych czasach edwardiańskiej ery.

Henri Negresco zrealizował swoje najbardziej ambitne marzenie i stał się zamożnym człowiekiem. Ale w ciągu roku od otwarcia hotelu, rozpoczęła się I wojna światowa. Negresco zaoferował oddanie hotelu pod potrzeby tymczasowego szpitala wojskowego, inwestując dużą część swego majątku, aby zapewnić dodatkowe łóżka dla żołnierzy. Pod koniec wojny jego fortuna legła w ruinie, a on sam zmarł na raka w 1920 roku, w wieku 52 lat.

Choć Hotel Negresco funkcjonował w branży przez następne trzydzieści lat, przechodząc w końcu na własność jednej z belgijskich spółek, to stracił większość ze swojego dawnego blasku. Przetrwał drugą wojnę światową, ale nie odzyskał statusu "najbardziej okazałego ze wszystkich pałaców", aż do początku lat 60.

W 1957 roku, hotel został sprzedany rodzinie Augier. Pani Jeanne Augier zdynamizowała hotelową działalność i wyposażyła go w luksusowe dekoracje i meble, w tym np. wybitną kolekcję sztuki czy pokoje z narzutami na łóżka z norek. Obiekt zasłynął również tym, że jego portierzy ubrani byli w stroje przypominające ubiór XVII-wiecznych pracowników zatrudnionych w burżuazyjnych rezydencjach. Hotel zaoferował także wyśmienite potrawy w restauracji Le Chantecler, utrzymanej w stylu Regencji.

W 2003 roku hotel Negresco został wpisany przez rząd Francji na listę dziedzictwa narodowego tego kraju. Jest też członkiem sieci Leading Hotels of the World. Negresco posiada łącznie 119 pokoi i 22 apartamenty.



www.hotelinfo24.pl