Historyczne hotele Europy: Grandhotel Giessbach, Brienz, Szwajcaria

2016-04-14, 13:02:45

Dziś, tak jak 100 lat temu, ten zabytkowy hotel położony w pobliżu słynnego wodospadu Giessbach Falls, wysoko nad jeziorem Brienz, jest światem samym w sobie. Otoczony górami, lasami i alpejskimi łąkami, z pięknym widokiem na nieskażone cywilizacją nadbrzeżne tereny Jeziora Brienz, to bezpieczna oaza leżąca z dala od stresów codziennego dnia.

Grandhotel Giessbach, pochodzący z okresu złotego wieku turystyki (z 1873 roku), cieszy się malowniczą lokalizacją przy wodospadzie, pomiędzy górami i jeziorem Brienz. Wspaniałe sale bankietowe i obszary wypoczynkowe, wyposażone są w oryginalne meble. Mała kolejka linowa, licząca sobie125 lat, która łączy hotel z prywatnym terminalem żeglugowym obsługiwanym przez parowiec, jest również ekscytującą atrakcją przyciągającą duże turystyczne grupy. ##

Dzięki nauczycielowi Johannesowi Kehrli, pochodzącemu z
położonego w kantonie Berno miasteczka Brienz, wodospady Giessbach Falls były już dobrze znane w pierwszych latach XIX wieku. W tym czasie wielu odwiedzających przepływało łodziami obsługiwanymi przez słynne wioślarki z Brienz, na drugą stronę jeziora do wodospadów. W 1840 roku zainstalowano wieczorne oświetlenie wodospadów, a w 1857 roku został tam otwarty pierwszy hotel. Rozkwit Giessbach rozpoczyna się od 1870 roku, kiedy hotel został zakupiony przez znaną hotelarską rodzinę Hauser.

Zgodnie z planami architekta Horace Edouarda Davineta, na sztucznym tarasie wybudowano luksusowy hotel z własną gazownią, dużą pralnią, kilkoma basenami i łazienkami oraz zadaszonym chodnikiem w stylu „wiejskiego lasku”. Aby uczynić go bardziej dostępnym, bracia Hauser zbudowali w 1879 roku, własną kolejkę linową, prowadzącą od pomostu żeglarskiego, do hotelu.

W 1883 roku wygląd hotelu uległ zmianie z powodu pożaru. Zamiast kopułek skonstruowanych w 1875 roku, wieżyczki zostały zwieńczone elementami w kształcie pruskich hełmów i dodano również dekoracje fasad w stylu szwajcarskich domków. Kiedy hotel ponownie otwarto w lipcu 1884 roku, w nowym hotelu Giessbach pojawiły się pierwsze elektryczne światła.

Po kilku zmian właścicielskich w XX wieku, hotel zamknął swoje podwoje w 1979 roku, po to by zrobić miejsce nowoczesnemu apartamentowcowi. Grupa robocza kierowana przez Rudolfa von Fischera, z lokalnego samorządu, postulowała jednak zachowanie tradycyjnego hotelu wraz z jego unikalnym parkiem. W ostatniej chwili udało im się zainteresować tematem znanego ekologa Franza Webera, który założył fundację celową i zebrał niezbędne trzy miliony franków, pozwalające na zachowanie hotelu.

W 1983 roku fundacja przejęła Grandhotel Giessbach, a rok później doszło do ponownego otwarcia hotelu, który został odrestaurowany z pomocą szwajcarskiego urzędu konserwatorskiego. W tym samym czasie odnowiono również zabytkową kolejkę.



www.hotelinfo24.pl