Historyczne hotele Europy: Schlossle Hotel, Tallinn, Estonia

2016-05-05, 15:25:31

Usytuowany na Starym Mieście w Tallinnie, pośród średniowiecznych dziedzińców i brukowanych uliczek, Schlossle Hotel będący członkiem Leading Hotels of the World, zostanie ponownie otwarty w dniu 16 maja 2016 roku, po stylowej renowacji.

Mieszczące się w eleganckim, kupieckim domu z XIII wieku, znajdującym się przy ulicy Pühavaimu, jednej z najbardziej prestiżowych ulic miasta, 17 hotelowych  pokoi i 6 apartamentów zostało starannie odnowionych, nadając im bardziej przejrzysty i wyrafinowany wygląd. Wysokie sklepione sufity, drewniane belki i ściany pokryte kamienną płytką, tworzą przytulną i kameralną atmosferę. Ziemista paleta kolorów obejmująca kość słoniową, paprociową zieleń, lekkie beże i szarości, inspirowane nadbałtyckim hotelowym otoczeniem, potęgują kojący, minimalistyczny, specyficzny klimat hotelowych wnętrz. ##

Pierwszym właścicielem magazy
nu, na miejscu którego stoi dzisiejszy hotel, był miejski radny Tallinna, który przyozdobił swoją siedzibę w kamienie w kolorze złota i kasetonowo sklepione schody.

W 1464 burmistrz Marquart Bretholt kupił ten tzw. „stenhus" i wkrótce potem, w roku 1470, tenże sam Bretholt stał się właścicielem budynków na rogu ul. Vene (wówczas Munga). Budynki miały w tym czasie tylko jedno wejście prowadzące do wewnętrznego dziedzińca, przez bramę budynku pomieszczeń magazynowych i izby mieszkalne. Ta konstrukcja, którą codziennie przemierzał burmistrz Bretholt wracając z Ratusza, zachowała się do dzisiaj, w postaci monumentalnego, łukowego gotyckiego portalu, prowadzącego do dziedzińca

Z biegiem czasu, zmieniali się właściciele grupy budynków przy ulicy Świętego Ducha, a byli wśród nich członkowie najwybitniejszych rodzin patrycjuszowskich Tallinna. W 1739 roku, dwa magazyny nabył słynny kupiec Wilhelm Brinck. Jeden z nich położony po prawej stronie, został odnowiony w roku 1758 i poddany gruntownej rekonstrukcji. Trójkątne gotyckie szczyty zostały rozebrane, a piwnice i partery zostały na nowo sklepione.

Pomimo tych wszystkich zmian, w dobrym stanie zachowały się solidne średniowieczne ściany bazowe, a budynek przy Pühavaimu 13 można uznać za obiekt „barokowo-gotycki". W miarę wzrostu znaczenia przestrzeni mieszkalnych, w pomieszczeniach zainstalowano bogato zdobione piece kaflowe, malowane na niebiesko. Malowane liście akantu na sufitach są dowodem na to, że pomieszczenia te także zostały przekształcone z pomieszczeń magazynowych na komfortowe mieszkania.

Schlössle Hotel starannie odrestaurował wszystkie cenne, stare budowlane elementy i doprowadził je do dawnej świetności. Nietknięte prawie upływającym czasem: centralny komin, kamienne portale, małe kręte schody i pomieszczenia mieszkalne o nieregularnych narożnikach i niszach ściennych - wszystko to jest przykładem wspaniałej architektury średniowiecznej, zachowanej tak, jakby ją zbudowano zupełnie niedawno.



www.hotelinfo24.pl