Olej palmowy wspiera zrównoważony rozwój

2016-08-09, 17:00:35

Jeszcze kilka lat temu produkcja oleju palmowego wzbudzała olbrzymie kontrowersje. Obecnie coraz więcej firm wspiera jego zrównoważoną produkcję. Ta potężna zmiana dobrze obrazuje światowy trend do podejmowania odpowiedzialnych, proekologicznych decyzji przez producentów żywności.
 
Za i przeciw

Nie ma bardziej wydajnej rośliny oleistej od palmy oleistej. Oprócz wydajności, uprawa tego gatunku palmy ma także inną zaletę w postaci wysokiej stopy zatrudnienia. Szacuje się, że aż ok. 1 miliona osób jest związanych z tym przemysłem. Jeszcze kilka lat temu te pozytywne strony były zdecydowanie przysłaniane przez szereg wad. Przede wszystkim w poszukiwaniu miejsca pod uprawę wycinano ogromne połacie lasów deszczowych. Lasy te w dużej mierze były naturalnym schronieniem dla setek gatunków zwierząt, z których wiele znajdowało się pod ścisłą ochroną. ##
 
Nowe zasady

Firmy z branży spożywczej zdecydowały się położyć kres złym praktykom i w 2005 roku stworzyły Okrągły Stół ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (RSPO). Przy owym symbolicznym stole opracowano nowe praktyki rozwojowe. Wśród nich znalazły się m.in. odpowiedzialność za środowisko naturalne i etyczne postępowanie wobec pracowników. Aby plantacja uzyskała certyfikat RSPO, musi spełnić także szereg pomniejszych wymogów, np. w odpowiedni sposób zarządzać odpadami produkcyjnymi i inwestować w odbudowę drzewostanu.
 
Kontrowersje i dobre prognozy

RSPO było wielką nadzieją na radykalną zmianę praktyk rozwojowych. Okazało się jednak, że cena certyfikowanego oleju jest wyższa od tego produkowanego bez nadzoru. I to właśnie cena stanęła na drodze pozytywnym przemianom. Wiele firm nadal kupowało tańszy, niecertyfikowany olej. Po protestach ekologów – m.in. z WWF – liczni spożywczy i kosmetyczni giganci publicznie zobowiązali się do zakupu jedynie certyfikowanego oleju palmowego.                       

W Polsce także istnieją firmy, które mogą poszczycić się wysoką odpowiedzialnością społeczną w zakresie zakupu surowców. Jak twierdzi Wiktor Kowalski z firmy Dan Cake - Plantacje naszych dostawców są restrykcyjnie kontrolowane m.in. w zakresie wycinki lasów i etycznego traktowania pracowników. Konsumenci wybierający wyroby Dan Cake mogą być pewni, że wspierają praktyki zrównoważonego rozwoju. Firma skutecznie wdraża politykę zrównoważonego rozwoju w całej rozciągłości swojego funkcjonowania i zamierza iść właśnie tą drogą.
                                  
To naprawdę dobra prognoza dla branży spożywczej, która  odpowiedzialnym postępowaniem może nie tylko przyczynić się do pozytywnych zmian w produkcji oleju palmowego, ale także dać przykład pozostałym branżom.


Źródło: Sfera-PR.pl – 09.08.2016
 


www.hotelinfo24.pl