Wypoczynek tani czy drogi?

2016-09-01, 16:33:49

Tylko co dziesiąty Polak finansuje swoje wyjazdy z bieżących środków, bez konieczności wcześniejszego odkładania pieniędzy. Zdecydowana większość jednak oszczędza na ten cel mniej lub bardziej systematycznie albo decyduje się na wakacje na kredyt.

Chętniej w kraju

Wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami w 2015 roku wyniosły 53,9 mld złotych i wzrosły o 11,7% w stosunku do roku 2014. Wzrost wydatków na turystykę krajową był wyższy niż na zagraniczną (odpowiednio o 13,6% i 7,9%, w stosunku do 2014 roku), co potwierdzałoby informacje o postępującym zainteresowaniu Polaków wypoczynkiem w kraju. ##

Ponad 1/3 kwoty wydatków na podróże przeznaczyli Polacy na krajowe wyjazdy turystyczne (19,3 mld zł, wzrost o 13,6% w stosunku do roku 2014). Wysokość wydatków i ich struktura były zróżnicowane w zależności od rodzaju podróży. Według deklaracji osób badanych przez GUS, w 2015 roku przeciętny wydatek jednej osoby na krajową podróż trwającą od 2 do 4 dni wyniósł 264 złotych (o 14,8% więcej niż w roku 2014), a na podróż trwającą 5 dni lub dłużej – 823 złotych (o 6,7% więcej).

Raczej krócej

Większość wyjazdów krajowych stanowiły wyjazdy krótsze, weekendowe. Podczas takich podróży polscy turyści w prawie ¾ przypadków korzystali z noclegów u krewnych lub znajomych, a główne wydatki ponosili na wyżywienie i transport. W przypadku dłuższych wyjazdów krajowych, trwających 5 i więcej dni, struktura wydatków wyglądała inaczej - największe koszty stanowiły w kolejności: zakwaterowanie, wyżywienie i transport.

W Europie, w hotelu

Na zagraniczne wyjazdy turystyczne w 2015 roku Polacy wydali 23,1 mld złotych (wzrost o 7,9% w stosunku do 2014 roku). Zdecydowaną większość podróży, 9 na 10, stanowiły wyjazdy do krajów europejskich, trwające zazwyczaj 5 i więcej dni. Największe udziały w strukturze kosztów ponoszonych na wyjazdy zagraniczne miały transport i zakwaterowanie, stanowiące łącznie około 60% wszystkich wydatków.

W przeciwieństwie do wyjazdów krajowych, podczas zagranicznych wojaży Polacy korzystali zazwyczaj z wynajmowanych miejsc zakwaterowania, głównie hoteli. Według danych GUS w 2015 roku przeciętny wydatek jednej osoby na krótką podróż zagraniczną (od 2 do 4 dni) wyniósł 1 151 złotych (o 8,1% więcej), a na podróż trwającą 5 dni lub dłużej – 2 347 złotych, prawie bez zmian w stosunku do 2014 roku.

Tradycyjnie w lecie i niedrogo

Około 1/3 wszystkich wyjazdów Polaków (33% krajowych i 29% zagranicznych) przypadała na miesiące typowo wakacyjne: lipiec-sierpień. O podanie kosztów planowanych wakacji krajowych i zagranicznych zapytano Polaków w badaniu realizowanym przez Ipsos na zlecenie MONDIAL Assistance, tuż przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu urlopowego. Średni koszt najdłuższego zaplanowanego wyjazdu dla jednej osoby oszacowano na 1490 złotych za wyjazd krajowy i na 2922 złotych za wyjazd zagraniczny (wzrost obu kwot o ok. 11% w stosunku do szacunku za 2015).

Ponad połowa badanych planowała wydać na wyjazdy krajowe poniżej średniej, w tym co trzeci badany – mieścił się w kwocie poniżej tysiąca złotych na wszystkie wydatki związane z podróżą. Za poniżej 1000 złotych chciało też zrealizować swoje wakacje zagraniczne około 5% respondentów, a co 6-7 badany planował zmieścić się w kwocie nie przekraczającej 1500 złotych za podróż poza Polskę. A wyjazdy najdroższe? Rekordziści (co 20 badany) planowali przeznaczyć na wakacje w kraju aż 3000 - 4500 złotych na 1 osobę, a w przypadku wojaży zagranicznych - powyżej 6500 złotych na 1 osobę.

Wypoczynek tani czy drogi? Trudno powiedzieć.

Liczba mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, uczestniczących w przynajmniej jednym prywatnym wyjeździe turystycznym w 2015 roku wyniosła 17,7 mln, czyli wyjechało w celach turystycznych (choćby raz) 54% mieszkańców Polski w tej grupie wiekowej. Niestety, oznacza to równocześnie, że - jak co roku - blisko połowa Polaków nie brała udziału w żadnym wyjeździe turystycznym.

Ci, którzy nie wyjeżdżają, jako główny powód wskazują zazwyczaj brak pieniędzy (przed zobowiązaniami wynikającymi z pracy lub nauki oraz problemami zdrowotnymi). Natomiast uczestniczący w turystyce deklarują, że zasobność portfela ma wyłącznie wpływ na wybór niektórych aspektów wyjazdu (miejsce, długość, zakwaterowanie i inne). Ale nie na decyzję czy się gdziekolwiek wyjedzie, czy nie.

***
Opracowała: Dorota Zientalska
, Departament Strategii Polskiej Organizacji Turystycznej, na podstawie: (1) Turystyka w 2015 roku, GUS, US w Rzeszowie; (2) Plany wakacyjne Polaków, 2016, Ipsos na zlecenie MONDIAL Assistance, (3) Badania krajowego rynku turystycznego, PBS Sp. z o.o na zlecenie POT oraz w badania własne POT.


Źródło: AktualnosciTurystyczne.pl



www.hotelinfo24.pl