Uby³o schronisk m³odzie¿owych

2008-01-26, 16:33:23

W ci±gu 20 lat z mapy Polski zniknê³o 700 schronisk nale¿±cych do sieci Polskiego Towarzystwa Schronisk M³odzie¿owych. M³odzi ludzie, uczniowie i studenci, coraz rzadziej korzystaj± z tanich noclegów w schroniskach. Wol± dro¿sze, ale wygodniejsze pensjonaty czy hotele.

Dzia³acze PTSM podkre¶laj±, ¿e jedn± z przyczyn takiego stanu jest m.in. stopniowe zanikanie formy turystyki, jak± by³y obozy wêdrowne. To w³a¶nie z my¶l± o cz³onkach takich obozów powstawa³a w Polsce sieæ schronisk m³odzie¿owych.

- Jeszcze kilkana¶cie lat temu istnia³o 140 typowych 14-dniowych tras z noclegami w ró¿nych schroniskach dla obozów wêdrownych. Grupa mog³a sobie zarezerwowaæ schroniska na kolejne noclegi. Trasy przemierza³o rocznie oko³o 3,5 tys. obozów wêdrownych. Dzi¶ pozosta³o 70 tras, a np. w ubieg³ym roku przemierzy³o je 275 takich obozów - wylicza Marek Szpecht, sekretarz generalny PTSM w Warszawie.

Na Jurze z kilkunastu pozosta³y ju¿ tylko dwa schroniska. Jeszcze kilka tygodni temu zagro¿one by³o istnienie jednego z nich w Rzêdkowicach. W³adze powiatu zamierza³y je zlikwidowaæ z przyczyn ekonomicznych.

- Dlaczego mamy likwidowaæ jedne z najtañszych miejsc noclegowych? Rocznie nocuje tu nawet do tysi±ca osób, czyli sporo. Je¶li powiat chce byæ bram± na Jurê, to musi ponosiæ tego koszty - podkre¶la Gabriel Dors, zawierciañski powiatowy radny.

Koszt utrzymania schroniska w Rzêdkowicach to kilkana¶cie tysiêcy z³otych rocznie. Obecnie pieni±dze na utrzymanie schronisk daj± samorz±dy. A te, wiadomo, licz± ka¿dy grosz. Nocleg w schronisku to ¶rednio koszt rzêdu 15 -30 z³otych. Jednak trzeba przyznaæ, ¿e za te pieni±dze raczej nie bêdziemy mieli dwuosobowych pokoi z ³azienk± i tv. Tymczasem w kwaterach prywatnych za podobne pieni±dze mo¿emy spodziewaæ siê czêsto du¿o lepszych warunków.

Kiedy¶ byli¶my potêg±. W Polsce funkcjonowa³o oko³o tysi±ca schronisk m³odzie¿owych. Szybko powstaj±ce pensjonaty, hotele, kwatery prywatne to spora konkurencja dla schronisk. Zw³aszcza na terenach atrakcyjnych turystycznie. Obecnie wed³ug statystyk rocznie ze schronisk m³odzie¿owych korzysta od 1,1 mln do 1,3 mln osób. To niema³o, jednak du¿o mniej ni¿ przed np. dziesiêcioma laty.

W³adze PTSM zamierzaj± walczyæ o klientów, i to nie tylko z Polski.

- Podnosimy standardy w naszych obiektach. Tak, by dorównywa³y standardom schronisk za granic±. Na przyk³ad w Niemczech schroniska m³odzie¿owe, to tak jak u nas hotel drugiej kategorii. Wiadomo, ¿e i u nas nikt ju¿ dzisiaj nie ¶pi na pod³odze na sienniku, jak bywa³o dawniej. Niemniej jednak chcemy, by student korzystaj±cy ze schronisk na zachodzie nie prze¿y³ u nas rozczarowania innymi warunkami - mówi Marek Szpecht.

¬ród³o: Polska Dziennik Zachodni – 21.01.2008 r.



www.hotelinfo24.pl