Od początku roku żywność można kupować bezpośrednio od rolnika

2017-01-24, 17:04:37

Swojskie kiełbasy, szynki, sery, twarogi oraz dżemy, soki, chleb i ciastka od początku roku można kupić w gospodarstwie rolnym. Na sprzedaż żywności przez rolnika bez pośredników, pozwala rolniczy handel detaliczny - tak została określona nowa forma sprzedaży żywności bezpośrednio z gospodarstwa wprowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach rolniczego handlu detalicznego możliwa jest sprzedaż żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Kryterium ograniczającym dla rolników jest maksymalna ilość zbywanej żywności oraz wielkość przychodów uzyskanych w skali roku ze sprzedaży tych produktów. - Sprzedaż produktów do kwoty 20 tys. zł w ramach handlu detalicznego będzie nieopodatkowana. W przypadku przekroczenia tego limitu podatek będzie wynosił 2 procent od obrotu. To uproszczona forma rozliczenia podatku dochodowego od sprzedaży ewidencjonowanej określona w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, co łączy się już ze zgłoszeniem takiej formy sprzedaży w urzędzie skarbowym - zaznacza Teresa Wąsik doradca ŚODR w Modliszewicach. ##

Co ważne, produkcja i przetwarzanie żywności i jej sprzedaż mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii i inspektora sanitarnego. - W przypadku zamiaru prowadzenia przez rolnika produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego należy dokonać rejestracji tej formy u właściwego powiatowego lekarza weterynarii, tj. trzeba złożyć wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów w formie pisemnej, w terminie co najmniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności. Natomiast w przypadku produkcji i sprzedaży żywności pochodzenia niezwierzęcego należy złożyć wniosek do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, tj. wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej - tłumaczy Teresa Wąsik.

Produkcja żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego wyklucza zatrudnienie. Rolnik może pracować sam i przy pomocy najbliższej rodziny. W przepisach obowiązuje też limit wielkości sprzedaży żywności i produktów oraz zakres i sposób dokumentowania jej ilości.

Obok możliwości jaką jest rolniczy handel detaliczny, producenci rolni mogą sprzedawać swoje produkty również w ramach tzw. dostaw bezpośrednich i sprzedaży bezpośredniej.


Źródło: Wrota-Swietokrzyskie.pl – 23.01.2017



www.hotelinfo24.pl