Prawie połowa Polaków w te wakacje wybierze hotel

2017-08-17, 16:33:16

Planowanie kilka miesięcy wcześniej, rezerwacja online, wybór hotelu zamiast popularnego na świecie couchsurfingu oraz korzystanie z oferty all inclusive i udogodnień znajdujących się w hotelu – tak będą wyglądały wakacje Polaków w 2017 roku. HRS przeprowadził ankietę dotyczącą m.in. tego, jak wybieramy i rezerwujemy noclegi na urlop.

W 2017 roku 84% Polaków wyjedzie na urlop. Większość z nich zaplanuje wakacje samodzielnie przez portale rezerwacji noclegów online. Na wyjazd trwający średnio 8–10 dni zarezerwują nocleg nawet trzy miesiące przed terminem urlopu. Jak Polacy podchodzą do planowania i wynajmowania miejsc noclegowych? ##

Rezerwacja online z 3-miesięcznym wyprzedzeniem

Wcześniejszy wybór miejsca wakacyjnego pobytu oraz zakwaterowania wiąże się z większą różnorodnością ofert i relatywnie niższą ceną. Dlatego Polacy do swoich wyjazdów przygotowują się z odpowiednim wyprzedzeniem. 24% badanych rezerwuje nocleg 3 miesiące przed planowanym urlopem, 35% robi to od 1 do 3 miesięcy wcześniej. Są jednak osoby, które pozostawiają rezerwacje noclegu na ostatnią chwilę i robią to niecały tydzień przed urlopem.

Aby znaleźć najkorzystniejsze oferty noclegów, Polacy korzystają z internetu. Aż 72%
badanych dokonuje rezerwacji przez portale rezerwacji online, natomiast 5% decyduje się odwiedzić w tym celu stronę hotelu. Mniejszą popularnością cieszą się tradycyjne formy rezerwacji. Z ofert biur podróży korzysta 13% badanych, a rezerwację telefoniczną wybiera około 6% osób.

Hotele zamiast couchsurfingu i spania pod namiotem

Na świecie couchsurfing staje się coraz popularniejszy, jednak Polacy nadal pozostają tradycjonalistami. Aż 46% badanych wybiera hotel, 21% decyduje się na wynajem mieszkania lub apartamentu, a około 14% osób woli pensjonaty. Ankietowani również coraz rzadziej decydują się na pobyt w hostelu czy pod namiotem.

Dla Polaków pr
zy wyborze noclegu większe znaczenie mają dogodna lokalizacja (57%), pozytywna ocena w sieci (24%) oraz dodatkowe udogodnienia tj. basen, spa czy siłownia (19%) niż niska cena pobytu (ważna jedynie dla 13% badanych). Co zaskakujące, marginalne znaczenie ma dla badanych opinia znajomych o danym miejscu, wyposażenie lokum czy oferta żywieniowa.

All inclusive lub jedzenie na mieście

Na wakacje w 2017 roku Polacy planują przeznaczyć od 1 000 do 3 000 złotych na osobę, a około 12% wyda nawet 5 000 zł. W skład urlopowego budżetu wchodzą również posiłki, a te badani najczęściej będą spożywać w hotelach. Dla 30% ankietowanych będą to tylko śniadania, natomiast 21% zdecyduje się na opcję all inclusive. Co ciekawe, 29% osób całkowicie zrezygnuje z wyżywienia w miejscu noclegowym. Dla tych ostatnich pozostaje przygotowywanie jedzenia samodzielnie lub stołowanie się na mieście. Na posiłki w restauracjach ankietowani zadeklarowani, że są w stanie wydać od 20 do 50 złotych na osobę.

Pozostałe wyniki ankiety przeprowadzonej przez HRS można znaleźć w infografice dotyczącej planów wakacyjnych Polaków.


Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/infografika-wakacje-2017.html



www.hotelinfo24.pl