Podążając szlakami turystycznymi Warmii i Mazur

2018-06-06, 16:23:05

W IV rajdzie rowerowym „Szlakami Warmii i Mazur oraz miast Cittaslow” uczestniczyło 84 rowerzystów z Olsztyna, Działdowa, Lubawy, Lidzbarka Welskiego oraz 23 z obwodu kaliningradzkiego.

Ideą wydarzenia była integracja turystów kolarzy z Polski, obwodu kaliningradzkiego oraz propagowanie walorów turystyczno-krajoznawczych Warmii i Mazur. ##

Tematami przewodnimi było poszerzenie wiedzy o miastach Cittaslow. Z tej okazji uczestnicy otrzymali materiały informacyjne oraz odbył się konkurs z nagrodami. Rowerzyści mieli możliwość poznania i zwiedzenia zabytków, pomników architektury oraz „bliskiego spotkania” z przyrodą.

Podczas pierwszego dnia wycieczki uczestnicy zwiedzili i zobaczyli: miejsce gdzie było grodzisko, od którego rozpoczął się rozwój miasta, Muzeum Pożarnictwa, kościół pw. Św. Wojciecha, budynek obecnej biblioteki, będący dawnym domem-basztą krzyżackiego zarządcy, przekop wykonany przez zakonników łączący rzekę Wel z Wkrą, który otworzył drogę wodną w kierunku Ostródy.

 W kolejnym dniu odbył się spływ kajakowy. Grupa zwodowała kajaki na Plaży Miejskiej na jez. Lidzbarskim dalej popłynęli przez jez. Markowe - rzeką Wel przez m. Kurojady gdzie znajduje się elektrownia wodna (dawny młyn wodny) i zakończył w m. Chełsty. Łącznie trasa spływu liczyła 9 km.

Wycieczkę rowerową w ramach IX edycji Olsztyn. Aktywnie! oraz patronatem honorowym burmistrza Lidzbarka, zorganizował Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK w Olsztynie we współpracy z samorządem Lidzbarka oraz przy wsparciu Departamentu Turystyki i Sportu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Źródło: Warmia.Mazury.pl – 04.06.2018www.hotelinfo24.pl