Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedziło już milion turystów

2018-06-11, 12:32:10

To wielka radość, ale też zaszczyt. Czuje się od dzisiaj ambasadorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – mówiła w czwartek pani Monika, która okazała się milionową odwiedzającą Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, instytucję Województwa Małopolskiego. Do Wadowic przyjechała razem z mężem.

Na milionową zwiedzającą, która przekroczyła progi rodzinnego domu Jana Pawła II o 12.10, czekało kilka niespodzianek, które wręczył ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor instytucji. Oprócz certyfikatu milionowego gościa i zaproszenia, uprawniającego do bezpłatnego zwiedzania dla grupy, pani Monika otrzymała także muzealne publikacje i pamiątki oraz prezenty od Małopolski. ##

Turyści z całego świata

Choć wśród zwiedzających dom rodzinny Jana Pawła II przeważającą część – ponad 80% - stanowią Polacy, to jednak muzeum jest też celem podróży wielu zagranicznych turystów. Najwięcej przybywa ich z Włoch (ponad 5%) ogółu zwiedzających, Francji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Słowacji oraz z Niemiec. W pierwszej dziesiątce znajdują się także: Brazylia, Austria i Wielka Brytania. W sumie do tej pory muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, a wśród nich z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritius, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.

Muzeum jak podróż w czasie

Dom rodzinny Jana Pawła II w nowej formule po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących w sumie 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z młodym Karolem w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W Muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w tych ostatnich, najsmutniejszych chwilach – a także zgłębić jego drogę do świętości. Autorami stałej ekspozycji są Barbara i Jarosław Kłaputowie.

W muzeum można zobaczyć blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty – swoje osobiste pamiątki przekazał m.in. Benedykta XVI.

Warto dodać, że Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.


Źródło: Malopolska.pl – 07.06.2018www.hotelinfo24.pl