Deweloperzy coraz częściej inwestują w hotele

2008-07-19, 15:30:44

Deweloperom coraz trudniej sprzedaje się nowe mieszkania. Szybciej i łatwiej można zarobić, budując np. hotele. W Polsce popyt na miejsca noclegowe będzie rósł, choćby ze względu na zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku – informuje Gazeta Prawna.

Już wiadomo, że z powodu spowolnienia na rynku nieruchomości nie wszystkim deweloperom uda się przetrwać. Od początku tego roku upadło już 18 firm zajmujących się budowaniem mieszkań. To o osiem więcej niż przez cały 2007 rok. Małe przedsiębiorstwa budowlane zamykają się przede wszystkim z powodu braku płynności finansowej i funduszy na dokończenie inwestycji. W najlepszym przypadku zostają przejęte przez większe firmy. Czołowi gracze na rynku nie mają, jak w przypadku lokalnych deweloperów, kłopotów z gotówką.

Wyjściem z tej trudnej dla deweloperów sytuacji może być przestawienie się z budowy mieszkań na budowę hoteli. W Polsce nadal brakuje miejsc noclegowych. Według raportu przygotowanego przez PMR Publications budownictwo hotelowe czekają dobre czasy. W ciągu najbliższych pięciu lat wartość tej branży będzie rosła o około 17 proc. rocznie i osiągnie poziom ponad 1 mld złotych w 2012 roku. Zdaniem wielu specjalistów Polska wciąż należy do najlepszych miejsc na tego typu inwestycje. Przyczyn jest kilka: niedoinwestowanie sektora, małe nasycenie rynku, niedostateczna liczba łóżek hotelowych, a także duży potencjał turystyczny kraju i zbliżające się Euro 2012. Według prognoz do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce powstanie około 30 tys. miejsc noclegowych w 560 hotelach. To o blisko dwa razy więcej niż w latach 2001-2006. Specjaliści z PMR przewidują, że inwestorzy skupią się przede wszystkim na obiektach jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych. Nowa baza noclegowa potrzebna jest w Polsce nie tylko ze względu na mistrzostwa. Z roku na rok nad Wisłę przyjeżdża coraz więcej turystów. Obecnie jest to około 16 mln osób rocznie. Za pięć lat liczba ta przekroczy 20 mln.

Źródło: Gazeta Prawna – 10.07.2008 r.



www.hotelinfo24.pl