Hotele na dworcach kolejowych na Dolnym Śląsku

2008-09-24, 19:24:21

Stacje kolejowe zmieniają swoje przeznaczenie. Inwestorzy zamierzają budować na nich hotele i galerie handlowe.

Władzom dolnośląskiej Lubawki udało się sprzedać obiekt dworca kolejowego po dwóch latach od przejęcia go od PKP, wyjaśnia burmistrza miasta Tomasz Kulon. Za budynek dworca kolejowego w Lubawce polska spółka zapłaciła ponad dwa miliony złotych. W ciągu czterech lat ma tu powstać pięciogwiazdkowy hotel. Skala inwestycji utrzymywana jest w tajemnicy.

Obiekt w Lubawce należy do największych tego typu na Dolnym Śląsku, ustępując tylko dworcowi kolejowemu we Wrocławiu. Zajmuje 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Przed wojną przejeżdżały tędy pociągi łączące Dolny Śląsk z południem Europy. Od kilkunastu lat obiekt popada w coraz większą ruinę.

Dzięki inwestycji miasto zyska miejsca noclegowe dla turystów, którzy wkrótce będą tędy przejeżdżać nową trasą S3, która ma prowadzić ze Szczecina do przejścia granicznego z Czechami w Lubawce.

Inwestorzy przejmujący dworce są przekonani, że im się to opłaci.

  • w Zgorzelcu prywatna firma w miejscu dworca chce wybudować centrum handlowe.
  • w Wałbrzychu władze miasta po przejęciu dworca chcą, aby powstało w nim centrum wypadowe dla turystów. Tu mogliby m.in. wypić kawę, wybrać trasę wycieczki, wysłać maila i zostawić auto na bezpiecznym parkingu.
  • we Wrocławiu powstać ma wielka galeria handlowa. Będzie też podziemny parking.

W innych  mniejszych miastach dworce powoli zamieniają się w małe centra handlowe. Powstają tam sklepy, hurtownie i punkty usługowe.

Źródło: Gazeta Wrocławska – 22.09.2008 r.



www.hotelinfo24.pl