Polska najlepszym miejscem inwestycji hotelowych

2009-05-29, 23:49:28

Aktywizacja działalności na polu inwestycji hotelowych jest elementem strategii dywersyfikacji produktów dużych firm deweloperskich – pisze dziennik Rzeczpospolita.

Niekorzystna sytuacja w zakresie możliwości finansowania inwestycji prowadzi do zagrożenia dla małych firm deweloperskich. Te większe mają możliwość zdywersyfikowania swoich produktów. Jednym z elementów tego procesu jest aktywizacja działalności na polu inwestycji hotelowych. Spowolnienie na rynku nieruchomości, a nawet zastój – jak twierdzą liczni analitycy – sprawia, że nie wszystkim deweloperom uda się przetrwać. W Małopolsce zagrożone są przede wszystkim małe firmy, które kupiły tereny pod przyszłe inwestycje w czasach, kiedy ceny działek były mocno przewartościowane.

W Polsce, a szczególnie w Krakowie, mimo kilku nowych obiektów nadal brakuje miejsc noclegowych. Według ostatnich raportów rynkowych budownictwo hotelowe mimo panującego kryzysu czekają dobre czasy. Zdaniem wielu specjalistów międzynarodowych Polska należy dziś do najlepszych miejsc na tego typu inwestycje. Przyczyn jest kilka: niedoinwestowanie sektora, małe nasycenie rynku, niedostateczna liczba łóżek hotelowych, a także duży potencjał turystyczny kraju i zbliżające się Euro 2012. Według prognoz do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce powstanie około 30 tys. miejsc noclegowych w 560 hotelach.

Pod względem liczby miejsc noclegowych Polska jest na szarym końcu Europy – ma ich około 40 na 10 tys. mieszkańców. To właśnie między innymi niewielkie nasycenie rynku, zwłaszcza w Krakowie, sprawiło, że biuro UBM szuka nowych możliwości inwestowania tutaj. Obecnie mamy wybudowane w Krakowie trzy sztandarowe hotele: Radisson, znajdujący się w pobliżu wzgórza wawelskiego, hotel Andels, przy nowej Galerii Krakowskiej oraz otwarty na początku kwietnia nowy hotel Park Inn usytuowany przy rondzie Grunwaldzkim.

Specjaliści przewidują, że inwestorzy skupią się przede wszystkim na obiektach jedno-, dwu- i trzygwiazdkowych. Chociaż w przypadku UBM jest to raczej odwrotna strategia. Firma, współpracując od dłuższego czasu ze znanymi operatorami hotelowym (jak Rezidor oraz Vienna International)‚ koncentruje się raczej na hotelach trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych.

Kierownik biura UBM w Krakowie mówi - nasze hotele tak naprawdę w standardzie wykończenia i ogólnym charakterze zawsze są o gwiazdkę wyżej niż ich klasyfikacja. Zdecydowanym i tutaj celowym nie dokwalifikowaniem jest nowy hotel Park Inn w Krakowie. Zarówno wnętrza, restauracja, lobby, jak i przede wszystkim pokoje zrobione są w najwyższym czterogwiazdkowym standardzie. Będzie on miał trzy gwiazdki, jednakże zapewniam, że jego standard i wykończenie będzie najwyższej klasy. Wyjątkiem od tej reguły jest pięciogwiadkowy hotel Radisson prowadzony przez Rezidora, ale tylko z tego względu, że w Polsce nie ma jeszcze kwalifikacji sześciogwiazdkowej.

W związku z przygotowaniami do rozgrywek Euro 2012 inwestorzy i deweloperzy będą liczyć na przychylność władz miejskich w ułatwianiu procesu inwestycyjnego, ulgi podatkowe oraz łatwiejsze i bardziej dostępne finansowanie. – Euro 2012 nie powinno być jedynym czynnikiem decydującym o budowie hotelu, ponieważ mistrzostwa to wydarzenie krótkotrwałe, a inwestycja hotelowa zwraca się w długim okresie – mówi członek Zarządu UBM.

Źródło: Rzeczpospolita – 25.05.2009 r.



www.hotelinfo24.pl