Ekspansja branży hotelarskiej w Toruniu

2009-07-10, 22:19:29

Rośnie liczba miejsc noclegowych w Toruniu, gdzie jeszcze przed rokiem nie było żadnego hotelu o kategorii czterech gwiazdek, a obecnie są już trzy – relacjonuje Gazeta Wyborcza.

Czterogwiazdkowym standardem legitymują się:

§ hotel 1231 (nazwa oznacza datę przekroczenia Wisły przez Krzyżaków) zlokalizowany w budynku po średniowiecznym młynie przy ul. Przedzamcze. Z zachodnich okien hotelu rozciąga się widok na ruiny zamku krzyżackiego. Obiekt należy do firmy Restauro, która dzierżawi go spółce Polskie Pierze i Puch. W hotelu są 22 pokoje dwuosobowe oraz jeden dla samotnego turysty. Mieści się tu również sala konferencyjna na 40 osób.

§ Helios przy ul. Kraszewskiego, który funkcjonuje od 1972 r. Od 2003 r. działa pod znaną na całym świecie marką Mercure. Jest tam pięć apartamentów i 105 pokoi jedno- i dwuosobowych. Jednorazowo z jego usług może skorzystać 220 gości. Na pierwszym piętrze mieszczą się sale konferencyjne o powierzchni 315 m kw., a na parterze sala restauracyjna i bankietowa na 160 miejsc. Helios należy do grupy hotelowej Orbis.

§ hotel Bulwar mieszczący się w pięciokondygnacyjnych koszarach racławickich przy Bulwarze Filadelfijskim. Budynek pochodzi z początku XIX w. Teraz mieści się tam 98 pokoi: 12 "jedynek", 85 "dwójek" i apartament z trzema łazienkami. Jednorazowo hotel może przyjąć 185 gości. Są tam także: restauracja na 101 osób, bar oraz centrum biznesowe z salą konferencyjną na 250 miejsc.

Ponadto o cztery gwiazdki zamierza ubiegać się (trzygwiazdkowy obecnie) Filmar przy ul. Grudziądzkiej. Nowy hotel o takim standardzie ma powstać na Bydgoskim Przedmieściu, na rogu ul. Sienkiewicza i Fałata. Chce go wybudować firma Pres. Pierwszych gości ma przyjąć w 2010 roku. Hotel będzie składać się z dwóch budynków. Pierwszy już istnieje - to poniemieckie kasyno wojskowe z końca XIX w. Będzie w nim część gastronomiczna z czterema salami restauracyjnymi. Obok powstanie trzykondygnacyjny hotel z klinkierowej cegły, z oszklonymi elementami. Na parterze ma być recepcja i część administracyjna, a na pierwszym i drugim piętrze 23 pokoje dwuosobowe, trzy trzyosobowe i apartament. Między budynkami pojawi się dwupiętrowy łącznik, w którym znajdzie się piąta restauracja i sala konferencyjna. Klienci będą mogli korzystać z sauny i spa. Obok znajdzie się parking oraz letni ogród z fontannami, miejscem do gier i placem zabaw.

Kolejny obiekt o standardzie czterogwiazdkowym powstanie przy nowym kompleksie Wodnik. Pierwotnie miało tam powstać nowoczesne kąpielisko. Bydgoska spółka L&P chce jednak wybudować tam również m. in. korty tenisowe i trzykondygnacyjny hotel ze 150 przynajmniej dwuosobowymi pokojami. Dwa najatrakcyjniejsze apartamenty z widokiem na Wisłę powstaną na ostatniej kondygnacji. W kompleksie znajdzie się też restauracja, siłownia, kręgielnia i dyskoteka.

Hotelowy boom przyniesie Toruniowi także obiekty o niższym standardzie:

  • Dzierżawca hotelu 1231, firma Polskie Pierze i Puch, już otworzyła trzygwiazdkowy Solaris. W XV-wiecznej kamienicy przy ul. Panny Marii są 23 pokoje: dwie "jedynki" i 21 "dwójek" oraz restauracja z polską kuchnią i pub.
  • Bliskie ukończenia są już dwa obiekty przy ul. Popiełuszki - w pobliżu Wodnika. To hotele o niższym standardzie: Ibis i Etap. Oba też należą do sieci Orbis. Pierwszy ma mieć dwie gwiazdki, a drugi jedną. Powstały na miejscu zburzonego hotelu Kosmos. Łącznie znajdzie się w nich 190 pokoi.
  • W pobliżu dworca PKS, na zbiegu ul. Szumana, Dąbrowskiego i Wałów gen. Sikorskiego, ma stanąć dwugwiazdkowy hotel francuskiej sieci B&B. Znajdą się w nim 93 pokoje. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Działka należy do biznesmena Adama Brzuszkiewicza z Ciechocinka. Francuzi mają być dzierżawcami.

Źródło: Gazeta Wyborcza – 29.06.2009 r.



www.hotelinfo24.pl