VAT płacony przez hotel przy organizacji dodatkowych atrakcji

2007-01-13, 15:59:44

Wszelkie usługi kupowane przez ośrodek wczasowy dla gości hotelowych jak np. transportowe, rehabilitacyjne, wstęp do jaskini solnej czy na basen, nie są usługami turystyki. Opodatkowana jest więc cała ich wartość, a nie tylko marża.

Taki wniosek płynie z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie (sygn. L. IS. II/24430/370/05). Odpowiadał on na pytanie spółki, która kupowała od innych firm usługi rehabilitacyjne, transportowe, przewodnika, bilety wstępu na basen czy do jaskini solnej. Korzystali z nich goście ośrodka wczasowego prowadzonego przez spółkę. Chciała się ona dowiedzieć, czy są to usługi turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy o VAT. Sama uznała, że mają one charakter dodatkowy i nie powinny być zaliczone do tej kategorii.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdził, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. świadczenie usług na terytorium Polski wymienione w klasyfikacjach statystycznych. Według zaś art. 8 ust. 1 rozumie się przez nie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Usługi turystyki zostały wymienione w art. 119 ust. 1 ustawy o VAT ze wskazaniem, że podstawą opodatkowania jest kwota marży pomniejszona o należny podatek. ##

Marża zaś to różnica między zapłatą za usługę a ceną, którą musi zapłacić podatnik VAT, kupując usługi od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty. Dotyczy to w szczególności: transportu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

Objęte szczególną procedurą opodatkowania usługi turystyki nie zostały w ustawie o VAT zdefiniowane, ale jedynie wymieniono je przykładowo - zauważył dyrektor rzeszowskiej Izby Skarbowej. Z definicji słownikowej wynika natomiast, że chodzi o odbywanie podróży, wędrówek w celach wypoczynkowych, poznawczych. Zdaniem autora interpretacji prowadzi to do wniosku, że z usługą turystyki mamy do czynienia wówczas, gdy podróżowanie jest celem usługobiorcy, a inne usługi temu celowi towarzyszą.

Spółka prowadząca ośrodki wypoczynkowe wykonuje we własnym zakresie usługi hotelowe (noclegowe, gastronomiczne, wynajem sal) oraz dodatkowe wliczone w cenę pobytu wczasowego (telekomunikacyjne, pralnicze, organizacja wycieczek krajoznawczych, dyskotek). Równocześnie od osób trzecich kupuje usługi polegające na zakupie biletów wstępu na basen, do jaskini solnej, rehabilitacji, transportowe. Potem sprzedaje je zamawiającemu. Nie są to usługi turystyki, lecz element towarzyszący pobytowi gości hotelowych. Należy je więc opodatkować na zasadach ogólnych.


Źródło: Rzeczpospolita – 13.01.2007 r.



www.hotelinfo24.pl