Firma turystyczna nie może działać bez wpisu do rejestru

2007-01-17, 10:31:50

Biuro turystyczne samo nie może wybrać rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, w którym ma być wpisane. Organem właściwym do prowadzenia rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych jest marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Rejestr jest jawny. Wpisu do rejestru dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy, który zawiera następujące dane:

• NIP, firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres lub adres zamieszkania jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną
• określenie przedmiotu działalności;
• określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności (obszar kraju, kraje europejskie lub kraje pozaeuropejskie).

Do wniosku przedsiębiorca dołącza oryginał umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz klientów oraz oświadczenie zawierające m.in. stwierdzenie, że dane zawarte we wniosku są kompletne i zgodne z prawdą. ##

Podstawa prawna: Art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.).

Ponadto po kontroli biura turystycznego może ono przestać działać. Marszałek województwa może zakazać prowadzenia działalności gospodarczej przez biuro turystyczne.

Minister właściwy do spraw turystyki oraz marszałek województwa są upoważnieni do kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, m.in. w zakresie: zgodności wykonywanej działalności z uzyskanym wpisem do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, oraz zgodności wykonywanej działalności gospodarczej z zawartymi umowami agencyjnymi. Jeżeli w wyniku kontroli stwierdzone zostaną uchybienia w sposobie wykonywania działalności gospodarczej, występuje on do właściwego marszałka województwa o podjęcie stosownych działań. Marszałek województwa wydaje decyzję administracyjną o stwierdzeniu wykonywania działalności gospodarczej, bez wymaganego wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz o zakazie wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat.

Podstawa prawna: Art. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.).

Źródło: Gazeta Prawna – 17.01.2007 r.



www.hotelinfo24.pl