Obiekty muszą zarabiać przez cały rok

2010-06-14, 13:09:51

Inwestorzy wracają do odłożonych planów budowy centrów hotelowo-rekreacyjnych. Myślą jednak nie tylko o Euro 2012, ale o całorocznym obłożeniu. Muszą zatem zmienić zbyt luksusowe projekty z dobrych czasów, aby nie stały puste – czytamy w Rzeczpospolitej.

– Coraz więcej inwestorów, którzy planują budowę hoteli, szczególnie w miejscowościach turystycznych, dostrzega potrzebę ujęcia w planach budowy zaplecza rekreacyjnego. To pozwoli skierować ofertę do szerszej grupy klientów i zapełnić hotel nie tylko w okresie najwyższego sezonu – wyjaśnia Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych w Cushman & Wakefield.

To właśnie dodatkowa oferta spa czy rekreacyjna może być czynnikiem, który zdecyduje o wyborze danego obiektu. Szczególnie poza sezonem turystycznym i w miejscowościach oddalonych od ośrodków biznesowym.

Wydłużenie sezonu turystycznego jest możliwe poprzez zapewnienie rozrywek wewnątrz budynków, na dużą skalę, z których będą mogli korzystać również klienci zewnętrzni (nie nocujący w hotelu). Wiąże się jednak ze sporymi nakładami finansowymi. Dlatego najpierw inwestorzy powinni mocno urealnić ofertę i dopasować ją do oczekiwań i możliwości rynku. W przeciwnym razie albo nie otrzymają finansowania, albo zrealizowany projekt w najlepszym razie będzie balansował na granicy opłacalności. - Już powstało wiele luksusowych, zbyt drogich i nieefektywnych hotelu, zupełnie niedopasowanych do poziomu popytu, spodziewanych przychodów, kosztów budowy, a następnie do kosztów operacyjnych – mówi Jacek Tokarski z Cushman & Wakefield. ##

Jeśli chodzi o inwestycje hotelowe w fazie realizacji, których plany zakładają rozbudowane zaplecze rekreacyjne, analitycy Cushman & Wakefield wymieniają: Hotel Gołębiewski w Karpaczu (gabinety spa & wellness hala sportowa, golf czy Aquapark), Hotel Marina w Kołobrzegu (spa & Wellness z basenem sportowym i rekreacyjnym, zewnętrznym jacuzzi, łaźnią parową, sauną, gabinetami kosmetycznymi, salą fitness czy siłownią) czy Hotel Zieliński I w Szczecinku. Z kolei nowe hotele rekreacyjne budowane są także w Krynicy (Gastel), Karpaczu (Dr Irena Eris), Świnoujściu (Interferie Medical SPA), a planowane w Mikołajkach (Inpro).

Źródło: Rzeczpospolita – 14.06.2010 r.

 



www.hotelinfo24.pl