Bydgoski hotel z duchem przeszłości

2006-11-08, 16:40:49

Ruszyła budowa hotelu w miejscu dawnych młynów zbożowych przy Jagiellońskiej 96 w Bydgoszczy. Nowy obiekt, w którym znajdzie się 101 pokoi, będzie wystrojem nawiązywał do dawnej funkcji obiektu.

Roboty rozpoczęły się od rozbiórki spichlerza pochodzącego z 1862 roku, który nie nadawał się do adaptacji. Natomiast pozostałe trzy budynki zostaną zachowane i łącznikami zespolone w jeden obiekt. Nie zniknie również stylowy komin. Autorami projektu budowlanego oraz wykonawczego są architekci Andrzej i Sławomira Malingowscy z bydgoskiego Studia Architektonicznego ,,Futura". Oni będą również odpowiedzialni za nadzór autorski.

W nowym hotelu znajdą się pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe, a dodatkowo apartamenty i pokoje biznesowe. - Wybudujemy również superiory, czyli pokoje, które mają standard wprawdzie nie tak wysoki jak w apartamentach, ale znacznie lepszy niż w zwykłych pokojach - wyjaśnia Malingowska.

Oprócz części noclegowej w hotelu znajdą się sale konferencyjne o powierzchni około czterystu metrów kwadratowych, całodobowy sklepik i restauracja. Zaplanowano też miejsce na odnowę biologiczną. Będzie tam sauna, nowoczesne studio fitness oraz gabinety masażu.

Architektura hotelu będzie nawiązywała do dawnych funkcji budynku. Zostaną zachowane charakterystyczne okna oraz dwie wieże. - Historia tego miejsca, w którym kiedyś był młyn i składy ze zbożem, ma być jego atutem. Ducha przeszłości zachował też Stary Browar w Poznaniu i łódzka Manufaktura. Ciekawostką jest, że teren, na którym budujemy hotel, kiedyś nie mieścił się w Bydgoszczy, tylko we wsi Szretery przy ulicy Promenada - mówi Malingowska.

Kolejnym atutem powstającego obiektu ma być jego położenie. - Chcemy wykorzystać piękno Brdy. Właśnie dlatego z wielu okien widok będzie się rozciągał na rzekę. Dodatkowo od strony Brdy będzie taras, ogród oraz grill. Znajdzie się tutaj również przystanek tramwaju wodnego, a niewykluczone, że w przyszłości hotel będzie miał także własną taksówkę wodną, taką jakie są w Wenecji - wyjaśniają architekci.

Prace mają zakończyć się przed Mistrzostwami Świata Juniorów w Lekkoatletyce, które odbędą się w naszym mieście latem 2008 roku.

Inwestorem i właścicielem obiektu jest Barbara Komorowska, żona jednego z najbogatszych Polaków, Zbigniewa Komorowskiego, właściciela Bakomy i Polskich Młynów.

Młyn przy ul. Jagiellońskiej ma wartość historyczną, dlatego prace adaptacyjne będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz – 27.10.2006 r.



www.hotelinfo24.pl