Nie ma chętnych na kupno zabytkowych pałaców

2010-07-30, 00:12:43

Mimo trzech przetargów, nie udało się sprzedać zabytkowego pałacu wraz z ogromnym parkiem w Roztoczniku koło Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie). Powiat, który jest właścicielem, ogłosił teraz rokowania (cena nieruchomości spadła z 5 do 3,6 mln zł) i liczy, że znajdzie chętnego na przepiękny obiekt – informuje Gazeta Wrocławska.

- Od siedmiu miesięcy próbujemy sprzedać pałac, ale zainteresowanie jest marne. Obiekt jest w dobrym stanie. Jeszcze pięć lat temu mieściła się tam szkoła, więc nie mowy o ruinie - mówi Wiesław Kołacz ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Problemy ze sprzedażą zabytkowych pałaców i zamków mają także prywatni właściciele, którzy kilka lat temu kupili obiekty od agencji rolnych po promocyjnych cenach i od samorządów. Jednak pieniędzy na ich remonty nie mieli i teraz bezskutecznie próbują się pozbyć niszczejących nieruchomości. Tak jest w przypadku pałaców w Mrowinach i Mokrzeszowie w powiecie świdnickim czy Gorzanowie koło Kłodzka. Jednak najbardziej drastycznym przykładem jest Bożków. Zabytkowy, piękny pałac popada w kompletną ruinę. Właścicielem obiektu jest irlandzka firma Fenelon Group International, która kupiła majątek w 2005 roku za 2 mln zł. Kłodzkie starostwo sprzedało zabytek z 50-procentową bonifikatą. Miała to być zachęta dla inwestora, który zapowiadał, że w pałacu stworzy centrum wypoczynkowe. Okazało się jednak, że firma kupiła zabytek tylko po to, by sprzedać go z wielokrotnym zyskiem (firma wystawiła go do sprzedaży na portalu internetowym za 20 mln zł). Pałac jest w opłakanym stanie. Dzięki interwencji konserwatora zabytków udało się zabezpieczyć dach, a część zabytkowych mebli trafiła na przechowanie do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.##
Jacek Białobłocki z biura Polskich Nieruchomości Zabytkowych Dolana mówi, że jedną z przyczyn problemów ze sprzedażą tych nieruchomości (w ofercie jego biura jest blisko 300 pałaców i dworków w kraju) jest fakt, że najbardziej atrakcyjne obiekty zostały już sprzedane. - Klient patrzy głównie na cenę i lokalizację. Ci, którzy postanowili zamienić pałace w hotele, kupowali obiekty blisko głównych dróg i w miejscowościach turystycznych - tłumaczy. - Niestety, wielu odstraszają też koszty remontów. Kupić pałac nie jest dziś trudno, można to zrobić za milion złotych. Problemem jest znalezienie dwóch milionów złotych na jego odnowienie.

Źródło: Gazeta Wrocławska – 13.07.2010 r.



www.hotelinfo24.pl