Siedem uzdrowisk wyłączonych z prywatyzacji

2010-11-01, 21:54:29

Posłowie z sejmowej podkomisji zdecydowali, że siedem uzdrowisk będzie wciąż państwowymi spółkami. Na liście tej znalazły się uzdrowiska Busko-Zdrój, Ustroń, Krynica-Żegiestów, Ciechocinek, Kołobrzeg, Rymanów, Lądek-Długopole i Świnoujście – informuje Rzeczpospolita.

Posłowie, głównie z PiSu, powtarzali argumenty związkowców z uzdrowisk, że po prywatyzacji nowi właściciele, nastawieni na maksymalizację zysku, nie będą chcieli kontraktować świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co gorsze władze tych firm uważały, że prywatyzacja jest jedyną drogą do pozyskania kapitału niezbędnego do modernizacji i dalszego rozwoju.

Dalsze zablokowanie prywatyzacji siedmiu uzdrowisk niepokoi zainteresowanych nimi inwestorów, m.in. KGHM TFI, spółki, która za pośrednictwem KGHM I Funduszu Zamkniętego Aktywów Niepublicznych kupiła w tym tygodniu Zespół Uzdrowisk Kłodzkich i jest blisko zakupu dwóch kolejnych. ##
Potrzeby kapitałowe wszystkich polskich uzdrowisk szacowane są na ok. 1,3 mld zł. Największą ich konkurencją są kurorty zagraniczne oraz prywatne ośrodki spa i wellness, które coraz częściej rozszerzają ofertę o zabiegi medyczne.

Ministerstwo Skarbu chce sprzedać do końca roku jeszcze pięć uzdrowisk. Drugie tyle już znalazło inwestorów – na czele z największym Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich sprzedanym za 138,2 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita – 28.10.2010 r.



www.hotelinfo24.pl