Agroturystyka bez zwolnienia z VAT

2007-06-23, 18:14:26

Działalność agroturystyczna nie może być utożsamiana z rolnictwem i korzystać ze zwolnienia od VAT. Usługi te powinny być opodatkowane stawką 7 proc.

Takie stanowisko zajął w wiążącej interpretacji naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty (nr III-2/443-4/1475/06/DP).

Odpowiadał on na pytanie właściciela dwuhektarowego gospodarstwa rolnego, który zajmuje się hodowlą koni (nie świadczy jednak w związku z tym żadnych usług na rzecz osób trzecich) i jednocześnie prowadzi działalność agroturystyczną, świadcząc usługi osobom fizycznym i prawnym (wynajem pokoi turystom indywidualnym i grupom). Oprócz tego nie prowadzi żadnej innej działalności, która mogłaby podlegać VAT. Jego miesięczny dochód z agroturystyki wynosi około 3 - 4 tys. zł. Naczelnikowi urzędu skarbowego zadał pytanie, czy może korzystać ze zwolnienia od VAT. Według niego działalność, którą wykonuje, powinna być uznana za rolniczą, sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU01.4. Tym samym ma on prawo do zwolnienia z podatku.

Jednak naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega każda odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei w art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy z obowiązku podatkowego zwolniona została dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie przez taką osobę usług rolniczych. Ustalając, kogo należy w tym wypadku brać pod uwagę, naczelnik wskazał na art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. ##

Wynika z niego, że rolnikiem ryczałtowym jest osoba, która sprzedaje produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej z użyciem środków zwykle stosowanych w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Może ona również wykonywać usługi rolnicze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. O agroturystyce nie ma tam jednak mowy.

Autor interpretacji potwierdził, że podatnik faktycznie się zajmuje hodowlą koni, przypisaną do grupowania PKWiU 01.4 (usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt). Jednak hodowla jest zupełnie niezależna od prowadzonej jednocześnie działalności agroturystycznej. Zaproponował podatnikowi, aby ten uzyskał opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, która pozwoliłaby mu sprawdzić, czy właściwie ustalił grupowanie świadczonych przez siebie usług. Dokumentu takiego jednak naczelnik nie otrzymał.

W interpretacji napisał, że agroturystyka nie została wymieniona w załączniku nr 2 do ustawy o VAT (czynności zwolnione), jak chciałby tego podatnik, lecz na poz. 140 załącznika nr 3 (symbol PKWiU ex 55.2), gdzie jest mowa o usługach "świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (symbol PKWiU ex55.23.15)". Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy są one opodatkowane stawką 7 proc.

Podatnik powinien zatem naliczyć VAT w takiej właśnie wysokości - postanowił w wiążącej interpretacji naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty.


Źródło: Rzeczpospolita – 22.06.2007 r.



www.hotelinfo24.pl