Usługi hotelowe to też usługi turystyki

2007-08-21, 20:10:48

Pod pojęciem usług turystyki, o których mowa w ustawie o VAT, należy rozumieć również usługi hotelowe. Usług turystyki nie można utożsamiać wyłącznie z usługami zawartymi w PKWiU w grupowaniu "usługi organizatorów i pośredników turystycznych", mają one bowiem szerszy charakter. Podatnikowi świadczącemu usługi hotelowe przysługuje zatem prawo do odliczenia VAT w związku z nabyciem usług gastronomicznych. Tak wynika z wyroku krakowskiego WSA z 27 kwietnia br. (I SA/Kr 1575/06).

Spółka świadczyła usługi hotelowe, których integralnym składnikiem były usługi gastronomiczne, polegające na wydawaniu gościom posiłków i napoi. Spółka nabywała te usługi od niezależnego kontrahenta, prowadzącego działalność w wynajmowanych od niej pomieszczeniach. Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem o możliwość odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych.

Organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT takiej możliwości nie ma, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te nabywają podatnicy świadczący usługi turystyki, w skład których wchodzą usługi gastronomiczne. Organ uznał jednak, że usługi świadczone przez spółkę nie są usługami turystyki, dlatego też prawo do odliczenia VAT jej nie przysługuje. ##

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem. W odwołaniu stwierdziła, jeżeli pojęcie usług turystyki, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, nie zostało zdefiniowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, należy posługiwać się ich definicją z ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Zatem spółce - jako świadczącej usługi turystyki - będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jej zdaniem wskazuje na to również wykładnia celowościowa. Intencją ustawodawcy było bowiem ograniczenie możliwości odliczenia VAT przez podmioty będące ostatecznymi konsumentami usług gastronomicznych.

Organ odwoławczy nie podzielił stanowiska spółki. Stwierdził, że skoro usługi turystyki nie zostały wyodrębnione w oddzielnym grupowaniu PKWiU, należy uznać, że mieszczą się w grupowaniu "usługi organizatorów i pośredników turystycznych". Podtrzymał stanowisko o braku prawa do odliczenia VAT naliczonego przez spółkę, ponieważ nie świadczy ona usług turystyki.

Krakowski WSA przyznał jednak rację spółce. Orzekł, że organy podatkowe niesłusznie odmawiały uznania świadczonych przez nią usług hotelowych za usługi turystyki. Zauważył, że ustawa o VAT nakazuje posługiwać się grupowaniem usług z PKWiU tylko w odniesieniu do usług, które są tam sklasyfikowane. Usługi, których tam nie zawarto, należy oceniać według innych kryteriów identyfikacyjnych. Sąd odwołał się do wykładni językowej, zgodnie z którą turystyką są wyjazdy wypoczynkowe, połączone z rekreacją. Niewątpliwie mieszczą się tu - zdaniem sądu - usługi świadczone przez spółkę. Przysługuje jej zatem prawo do odliczenia VAT.


Źródło: Rzeczpospolita – 20.08.2007 r.



www.hotelinfo24.pl