Ile nowych hoteli powstanie jeszcze w Polsce?

2011-07-24, 11:49:55

Rozwój bazy hotelowej w Polsce stymulowany jest aktualnie rozwojem turystyki wypoczynkowej, a przede wszystkim biznesowej. Pojemność bazy jest jednak ograniczona pojemnością rynku, ile jeszcze hoteli zdoła wchłonąć polski rynek? – pyta Dziennik Gazeta Prawna

Bodziec w postaci organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku wyczerpał już, jak się wydaje swoją moc sprawczą w zakresie nowych inwestycji hotelowych. Obecnie głównym motorem pobudzającym przedmiotowe inwestycje jest w głównej mierze rozwój turystyki biznesowej, a także wypoczynkowej wychodzącej naprzeciw rosnącemu popytowi krajowemu zagospodarowującemu krach na rynkach: bliskowschodnim i greckim.

W 2009 r. na wyjazd dłuższy niż pięciodniowy zdecydowało się 13,3 mln osób. W tym roku już 14,4 mln, a do 2015 r. spodziewany jest wzrost do poziomu 15,9 mln. W 2010 r. z noclegu skorzystało 16,3 mln osób, z tego 8,4 mln zatrzymało się w hotelu.

Ekspert Instytutu Hotelarstwa, Jacek Piasta, ocenia iż w kraju jest jeszcze miejsce na prawie tysiąc obiektów. Zwłaszcza że połowa istniejących obecnie to stare zakładowe ośrodki, które wymagają gruntownych remontów. Inwestycje w gospodarce (w tym roku ponad 10 mld euro) skutkują wzrostem podróży biznesowych pracowników nowych przedsięwzięć. ##

W najbliższych latach będą powstawać przede wszystkim niewielkie obiekty hotelowe liczące około 30 pokoi. Na nie zapotrzebowanie jest największe – przewiduje Jacek Piasta. Będą one powstawać coraz częściej w niewielkich ośrodkach. Przykładami takich inwestycji mogą być: trzygwiazdkowy hotel w Boguszowie-Gorcach w powiecie wałbrzyskim i Sport Hotel w Bełchatowie. Spodziewać się można również rozwoju dużych sieci międzynarodowych, jak np. B&B, która chce być obecna w 10 miastach.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna - 22.07.2011



www.hotelinfo24.pl