Usługa gastronomiczna jako część usługi złożonej

2007-10-08, 14:27:44

Aby zdecydować, czy mamy do czynienia z usługą złożoną organizacji konferencji i szkoleń, należy zbadać związek między poszczególnymi usługami świadczonymi uczestnikom takich spotkań. Tak orzekł NSA 18 września br. (I FSK 1206/07).

Podatnik potraktował nabywane przez siebie usługi organizacji konferencji i szkoleń, obejmujące także gastronomię i zakwaterowanie, jako usługi jednorodne. I od całości odliczył VAT. Takie postępowanie zakwestionowały organy podatkowe. Jak ustaliły, w grę wchodziły tu spotkania polegające m.in. na spożyciu wspólnego posiłku w restauracji, połączonego z rozmową na tematy zawodowe. Według nich nie było podstaw do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług hotelarskich i gastronomicznych (zakazywał tego art. 25 ust. 1 pkt 3 b ustawy o VAT z 1993 r.). Usługi te miały bowiem charakter samoistny i nie miały związku z konferencją i szkoleniem.

WSA w Krakowie uchylił rozstrzygnięcia organów. Powołując się na wyrok NSA z 9 grudnia 1997 r., stwierdził, że nie wyodrębnia się poszczególnych usług, jeżeli wszystkie zmierzają do zaspokojenia konkretnej potrzeby zamawiającego. W tej sprawie było to szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe uczestników. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w PKWiU jest pojęcie tzw. usługi złożonej, np. organizacja wycieczki turystycznej. Jest to usługa jednorodna, mimo możliwości wyróżnienia w niej usług składowych.

NSA uchylił zaskarżony wyrok z przyczyn proceduralnych. Uwzględnił zarzut braku prawidłowo sporządzonego uzasadnienia, skutkującego naruszeniem art. 141 § 4 prawa o postępowaniu sądowym w administracji. Przepis ten nakazuje, by uzasadnienie wyroku zawierało zwięzłe przedstawienie stanu sprawy, zarzutów podniesionych w skardze, stanowisk pozostałych stron, podstawę prawną rozstrzygnięcia oraz jej wyjaśnienie. Jednocześnie sąd podkreślił, że należy zbadać, czy kontrahent podatnika świadczył usługi kompleksowe, obejmujące gastronomię, szkolenia, zakwaterowanie, czy też szkolenie miało charakter samodzielny, a usługi gastronomii i zakwaterowanie - dodatkowy.

Trybunał wskazuje, że w pierwszej kolejności należy zbadać, czy podatnik dostarcza konsumentowi, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. Jeśli możliwe jest wyodrębnienie jednego świadczenia głównego, a pozostałe świadczenia mają charakter pomocniczy, wówczas - zdaniem Trybunału - powinny one dzielić los prawny świadczenia głównego.

Źródło: Rzeczpospolita – 8.10.2007 r.



www.hotelinfo24.pl