Poprawa w branży hotelarskiej na rynkach nordyckich

2011-11-13, 07:14:01

Kraje skandynawskie - Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja - wszystkie wykazały wzrost popytu w okresie do września bieżącego roku, według danych firmy STR Global. Podobnie, zmiana popytu rok do roku (pokoi sprzedawanych w okresie od początku roku do września) w każdej ze stolic tych krajów również była pozytywna.

20,4% wzrost popytu zarejestrowany w Reykjaviku w okresie od początku roku do września spowodowany był po części niskimi wskaźnikami roku bazowego 2010, z powodu zakłóceń w branży hotelarskiej spowodowanymi erupcją wulkanu Eyjafjallajokull. W tym samym okresie w 2011 roku, miasto zarejestrowało najniższą rzeczywistą średnią dzienną stawkę 87.24 euro (123,53 dolarów) wśród wybranych miast. Ponadto, w Oslo i Kopenhadze nastąpił znaczący wzrost popytu, odpowiednio o 9,6% i 10%. Sztokholm, tymczasem, odnotował najniższy wzrost popytu, który ukształtował się na poziomie 2,2%, chociaż w liczbach bezwzględnych zarejestrowano tam największy popyt.

Wzrost popytu trzeba oceniać poprzez stosunek do zmian w podaży. W Sztokholmie, na przykład, wzrost podaży o 3,6% przekroczył wzrost popytu i wynikiem był niewielki spadek obłożenia - o 1,4%. Niemniej jednak miasto rejestrowało najwyższy wskaźnik ADR w wysokości 127.68 euro (180,79 dolarów). Zarówno Oslo, jak i Kopenhaga zgłosiły zwiększoną podaż na poziomie odpowiednio 5,8% i 4,8%, , znacznie powyżej średniej dla regionu, która wynosiła 2,1%. Jednak efekt domina wynikający z tego wzrostu podaży nie był odczuwalny w obłożeniu hoteli jako, że wzrost popytu znacząco przewyższył podaż. ##

Globalny Raport Inwestycyjny STR odzwierciedla rzeczywistą siłę bieżących wyników na szwedzkim rynku hotelowym z ponad 850 pokojami znajdującym się w cyklu budowlanym w Sztokholmie, i kolejnymi 1400 pokojami w pozostałej części Szwecji. Oslo zarejestrowało ponad 900 pokoi w budowie, a kolejne 2300 pokoi znajdowało się w cyklu inwestycyjnym w pozostałej części Norwegii. W Finlandii rozbudowa hoteli została ograniczona do 442 pokoi w Helsinkach. Znamienny jest również fakt, że żadna większa firma hotelowa nie zgłaszała projektów inwestycyjnych w Islandii.


www.hotelinfo24.pl