Badanie trzeźwości pracowników

2008-04-22, 12:23:18

Masz podejrzenia, że twój kelner „popija” sobie w czasie pracy, albo szef kuchni przyszedł do pracy po spożyciu alkoholu. Czy jako pracodawca, możesz zbadać jego trzeźwość bez naruszenia dóbr osobistych?

Wątpliwości te porusza Gazeta Prawna. Obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczanie pracownika do pracy, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ten stawił się do pracy w stanie wskazującym na spożywanie alkoholu bądź spożywał alkohol w czasie pracy. Uzasadnione podejrzenie oznacza sytuację, kiedy dziwne zachowanie pracownika może świadczyć o występowaniu alkoholu w organizmie człowieka.

Pracodawca w takiej sytuacji może oczywiście wezwać policję, która ma prawo przeprowadzić badanie trzeźwości. Jednak do celów postępowania w sprawach ze stosunku pracy nie jest konieczne ustalenie ściśle określonego stężenia alkoholu we krwi pracownika, jak to ma miejsce w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym wykroczeń. Stan nietrzeźwości pracownika w czasie pracy może być dowodzony wszelkimi środkami dowodowymi (np. dowodem będą mogły być spisane zeznania świadków).##

Użycie przez pracodawcę nieatestowanego urządzenia do badania zawartości alkoholu w organizmie, który wskaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, nie wyklucza zarzucenia pracownikowi stawienia się do pracy po użyciu alkoholu, jeżeli przemawiają za tym inne okoliczności, a pracownik nie skorzystał ze stworzonej mu możliwości weryfikacji wyniku badania. Ustalenie na podstawie badań, że pracownik był pijany, stanowi oczywisty dowód ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Pracownik może jednak nie zgodzić się na żadne badania trzeźwości, a pracodawca nie może zmusić go do poddania się badaniu na zawartość alkoholu - nawet polegającemu na dmuchaniu w zakładowy alkomat.

Mimo iż pracodawca nie może przeprowadzić badania stanu trzeźwości bez zgody podwładnego, nie oznacza to, iż nie dysponuje wystarczającymi instrumentami, by wobec pracowników naruszających powszechny zakaz stawiania się do pracy w stanie wskazującym na spożywanie alkoholu bądź spożywania alkoholu w czasie pracy nie wyciągnąć dozwolonych prawem konsekwencji.

Źródło: Gazeta Prawna – 21.04.2008 r.



www.hotelinfo24.pl