Piątek 21 Wrzesień 2018

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Nowy użytkownik »

Przypomnij hasło »

Strona główna » ciekawostki » Zamiast samochodem – pociągiem i na rowerze...

Ciekawostki


Zamiast samochodem – pociągiem i na rowerze


Dodano: 2018-03-08

Drukuj

WyślijDworzec kolejowy w Kłaju – wizualizacja (fot. malopolska.pl)


Już niedługo po Małopolsce będzie można podróżować jeszcze przyjemniej koleją i „na dwóch kółkach”. Dzięki unijnemu wsparciu powstaną kolejne parkingi Park&Ride (P&R), na których będzie można zostawić samochód i pojechać w dalszą podróż po regionie pociągiem. To jednak nie wszystko – przyznane właśnie dotacje pozwolą też na budowę zupełnie nowego dworca kolejowego w Kłaju, kolejnych ścieżek rowerowych i miejsc obsługi rowerzystów.

Umowy na dofinansowanie sześciu projektów, których wartość wynosi w sumie ponad 12,6 mln zł, przekazali przedstawicielom gmin Iwanowice, Kłaj, Miechów i Słomniki marszałek Jacek Krupa oraz wicemarszałek Wojciech Kozak.- Transportowa rewolucja w całej Małopolsce trwa. Od kilku lat samorząd województwa co roku przeznacza zarówno środki z własnego budżetu, jak i unijne dotacje, chociażby na budowę nowych obwodnic czy dróg, dzięki którym po regionie podróżuje się jeszcze sprawniej. To jednak nie wszystko – inwestujemy też w zakup nowych i ekologicznych pociągów oraz autobusów, setek kilometrów nowych ścieżek rowerowych czy budowę parkingów P&R. Dzięki temu mieszkańcy czy turyści mogą podróżować po regionie w sposób jeszcze bardziej komfortowy – mówi marszałek Jacek Krupa.

Z kolei, jak dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak, te inwestycje to także następny kolejny krok w stronę ograniczania zanieczyszczenia powietrza w regionie: - Samorząd województwa podjął walkę ze smogiem w całej Małopolsce. To jednak nie tylko wprowadzone przez nas uchwały antysmogowe, termomodernizacja wielu budynków użyteczności publicznej czy wymiana kotłów w domach Małopolan. Ważnym przedsięwzięciem są też projekty realizowane z myślą o rozwoju ekologicznego transportu, bo wybierając jazdę pociągiem czy na rowerze, sami przyczyniamy się do zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce – dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak.

Mnóstwo zmian w gminie Miechów

Mieszkańcy ziemi miechowskiej mogą mieć powody do zadowolenia, gdyż dzięki przyznanym dziś dotacjom dla trzech projektów, gmina wzbogaci się m.in. o dwa nowe autobusy elektryczne. Będą one kursować w sposób zintegrowany z linią Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która przebiega przez gminę. Z myślą o nich powstanie też stacja ładowania ekologicznych pojazdów, z kolei mieszkańcy będą mogli kupić bilety szybko i wygodnie w specjalnych biletomatach, które powstaną w mieście.

To jednak nie wszystko – w ścisłym centrum Miechowa powstanie też półtora kilometra ścieżki rowerowej, która będzie nie tylko łączyć się z istniejącymi już drogami dla rowerów, ale będzie też zintegrowana z nową linią komunikacji miejskiej. W pobliżu dworca kolejowego i autobusowego powstanie z kolei parking P&R, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić swój samochód lub rower i pojechać w dalszą podróż – pociągiem lub autobusem. Podobne parkingi powstaną też przy stacjach kolejowych w Jaksicach i Pstroszycach Pierwszych.

Parking Park and Ride w Miechowie – wizualizacja  (fot. malopolska.pl)

Wart
o podkreślić, że z myślą o młodzieży z Miechowa i okolic zostaną zorganizowane też specjalne zajęcia. Podczas nich uczniowie dowiedzą się więcej na temat tego, jak ważne jest inwestowanie w zrównoważony transport dla naszego środowiska i dlaczego warto zamienić samochód na autobus, pociąg czy rower.

Unijne dofinansowanie dla tych projektów wynosi prawie 6 mln zł.

Z myślą o mieszkańcach i turystach

Wszystkie osoby, które kochają spacery po Puszczy Niepołomickiej, już za mniej niż rok będą miały jeszcze lepsze warunki do wycieczek wśród zieleni. W Kłaju powstanie bowiem zupełnie nowy budynek dworca kolejowego, w którym znajdą się m.in. dwa specjalne infokioski z ciekawymi materiałami na temat możliwości spędzenia czasu w okolicy. Nowy budynek będzie też bardziej ekonomiczny oraz przyjazny środowisku – znajdzie się na nim sześć kolektorów słonecznych, które pozwolą czerpać energię z promieni słonecznych. Budynek będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obok nowego dworca powstanie natomiast parking P&R dla 61 samochodów. Ułatwi to podróżowanie mieszkańcom okolicy, którzy będą mogli zostawić na nim swój samochód i pojechać w dalszą podróż – do Krakowa czy Tarnowa – chociażby wygodnym pociągiem Kolei Małopolskich.

Dofinansowanie z RPO dla tej inwestycji to ponad 2 mln zł.

Rozbudowa czeka parking w Słomnikach

Dzięki dotacji z RPO przebudowany zostanie też parking przy stacji kolejowej Słomniki Miasto. Znajdą się tam miejsca dla 22 samochodów, w tym specjalnie oznakowane i znajdujące się blisko budynku stacji miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Na przebudowanym parkingu powstanie też 20 specjalnych stojaków dla rowerów. To jednak nie wszystko – cały projekt został przygotowany z troską o środowisko, gdyż zaplanowano także instalację lamp solarnych.

Co niezwykle ważne, z nowych udogodnień w Słomnikach – na które przeznaczono ponad 270 tys. zł ze środków UE – będzie można korzystać już na początku przyszłego roku.

Kolejne trasy dla rowerzystów

Przyznane dziś dotacje to także świetne informacje dla mieszkańców gminy Iwanowice. Dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 1,2 mln zł powstanie tam półtora kilometra ścieżki rowerowej dla miłośników „dwóch kółek”. Będzie ona nie tylko odpowiednio oznakowana, ale też wykonana z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu będzie można po niej podróżować wygodnie i bezpiecznie. Rowerzyści będą mogli korzystać też z nowego miejsca obsługi rowerzystów, gdzie będą mogli schronić się w przypadku złej pogody lub po prostu odpocząć. Nowe trasy będą dostosowane też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach. W ramach projektu powstanie też kładka nad potokiem Minóżka.

To wszystko będzie możliwe już kolejnego lata, gdyż planowany termin zakończenia realizacji projektu to koniec czerwca 2019 r.


Źródło: Malopolska.pl – 07.03.2019


Komentarze:

Zabytkowe jachty na Warmii i Mazurach ...więcej»

Podróże z dziećmi według Emirates ...więcej»

Polska Organizacja Turystyczna i blogerzy promują najpiękniejsze regiony naszego kraju! ...więcej»

Śląskie: Szlak Zabytków Techniki można zwiedzać przez cały rok ...więcej»

Polska oczami youtuberów ...więcej»

Przed nami Wielka Pętla Izerska 2016 ...więcej»

Polska zobacz więcej ...więcej»

Płać i korzystaj - wizerunek Polaków zagranicą ...więcej»

Miasteczko plażowe powraca do Świnoujścia ...więcej»

Działają na rzecz reaktywacji wodnego Szlaku Królewskiego ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright © 2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji