Środa 19 Grudzień 2018

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » ciekawostki » Polisa z biura podróży może nie wystarczyć! Za...

Ciekawostki


Polisa z biura podróży może nie wystarczyć! Za leczenie za granicą turysta zapłaci nawet 300 000 zł


Dodano: 2018-06-19

Drukuj

WyślijFot. Rankomat.pl


Nawet 300 tys. złotych turysta może zapłacić z własnej kieszeni w razie wypadku lub choroby za granicą. Ubezpieczenia oferowane przez biura podróży często posiadają bowiem zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia.

Zgodnie z prawem touroperatorzy mają obowiązek ubezpieczenia każdego klienta kupującego zagraniczną wycieczkę w zakresie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jednak ustawodawca nie określił minimalnych limitów sum gwarantowanych. W efekcie zazwyczaj turyści w pakiecie otrzymują jedynie podstawowy zakres ochrony, ponieważ biura podróży nie chcą zwiększać ceny wyjazdu. Aby posiadać optymalną polisę turystyczną, należy samodzielnie dokupić dodatkowe rozszerzenia.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne z biura podróży jest niewystarczające

Największe biura podróży rekomendują na firmowych  stronach internetowych rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego, ponieważ podstawowa polisa zawarta w cenie wyjazdu może okazać się niewystarczająca. Jednak nadal wielu turystów lekceważy te ostrzeżenia.


To, że ubezpieczenie z biura podróży może nie wystarczyć, potwierdzają historie polskich turystów za granicą.

Przykład 1: Podczas wakacji w Portugalii turysta przebywał w ambulatorium. Następnie został przetransportowany do Polski. Towarzystwo sfinansowało udzieloną mu pomoc medyczną w kwocie 92 000 zł. Turysta  posiadał jednak dodatkową polisę turystyczną. Gdyby poszkodowany ograniczył zakres ochrony jedynie do podstawowego ubezpieczenia, z sumą gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości 20 000 euro (około 86 000 zł), to z własnych środków musiałby dopłacić około 6000 zł.
Źródło: Signal iduna dla rankomat.pl

Przykład 2: Przed wyjazdem do  Tajlandii turysta wykupił dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Podczas wakacji  uległ wypadkowi samochodowemu. W efekcie został poddany hospitalizacji, a następnie przetransportowany do Polski. Towarzystwo sfinansowało udzieloną pomoc medyczną w kwocie ponad 170 000 zł. Gdyby poszkodowany ograniczył zakres ochrony i kupił podstawową polisę sumą gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości 100 000 zł, to z własnych środków musiałby dopłacić ponad 70 000 zł.
Źródło: Signal iduna dla rankomat.pl

Przykład 3: Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych turysta zachorował na sepsę. Towarzystwo za udzieloną mu pomoc medyczną zapłaciło 316 000 zł. Poszkodowany posiadał dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Gdyby kupił polisę o podstawowym zakresie, z sumą gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości 250 000 zł, to z własnych środków musiałby dopłacić 66 000 zł.
Źródło: Mondial Assistance

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, których kwotę należy dostosować do miejsca i celu wyjazdu. Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w publicznych placówkach. W przeciwieństwie do polisy, EKUZ nie pokrywa wydatków związanych z transportem pacjenta do Polski, a także akcji ratowniczej lub poszukiwawczej.

W przypadku podróży po Europie, rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem minimum 60 000 euro, podaje porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Turyści wyjeżdżający do Australii, Kanady lub Stanów Zjednoczonych powinni jednak zakupić polisę z nielimitowaną kwotą ubezpieczenia, ponieważ doba pobytu w szpitalu w jednym z tych krajów może kosztować nawet kilka tysięcy euro.

Dodatkowe rozszerzenia ochrony w ubezpieczeniu turystycznym

Podstawowe polisy turystyczne oferowane przez biura podróży, zwykle posiadają wyłącznie niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia i NNW. Warto samodzielnie dokupić pakiet z szerszym zakresem ochrony (u touroperatora, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń lub bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym). Można go również rozszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), które będzie przydatne gdy z naszej winy urazu dozna osoba trzecia oraz w przypadku zaginięcia lub kradzieży bagażu.

Dodatkowe rozszerzenie polisy wymagane jest również, jeśli podczas zagranicznego wyjazdu planujemy aktywności, które przez ubezpieczycieli są zaliczane do sportów ekstremalnych (np. jazda na quadach) lub jeśli turysta cierpi na choroby przewlekłe, choć  touroperatorzy często nie pytają o to przed zakupem wycieczki.

- Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jazdę na quadzie i inne tym podobne aktywności podejmowane okazjonalnie w trakcie wakacji, traktują jako uprawianie sportu. Powinniśmy wówczas zwrócić uwagę, czy polisa zawiera odpowiednie rozszerzenie ochrony i przeanalizować jeszcze przez zakupem polisy szczegóły oferty bądź ogólne warunki ubezpieczenia  – komentuje Tomasz Masajło, dyrektor ds. marketingu i e-commerce w rankomat.pl.
 
Niektóre towarzystwa oferują również za dopłatą tzw. klauzulę alkoholową, która ochroną obejmuje dwa elementy ubezpieczenia turystycznego – koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że w razie doznania urazu towarzystwo pokryje wszelkie opłaty medyczne bez względu na stan trzeźwości. Turyści wybierający się do krajów, w których panuje niepewna sytuacja polityczna, jak Egipt czy Turcja, powinni dodatkowo rozszerzyć polisę na wypadek ataków terrorystycznych.

Opracowanie: porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl.
 


Komentarze:

Zabytkowe jachty na Warmii i Mazurach ...więcej»

Podróże z dziećmi według Emirates ...więcej»

Polska Organizacja Turystyczna i blogerzy promują najpiękniejsze regiony naszego kraju! ...więcej»

Śląskie: Szlak Zabytków Techniki można zwiedzać przez cały rok ...więcej»

Polska oczami youtuberów ...więcej»

Polska zobacz więcej ...więcej»

Przed nami Wielka Pętla Izerska 2016 ...więcej»

Płać i korzystaj - wizerunek Polaków zagranicą ...więcej»

Miasteczko plażowe powraca do Świnoujścia ...więcej»

Działają na rzecz reaktywacji wodnego Szlaku Królewskiego ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji