Piątek 22 Styczeń 2021

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Ciekawostki » Poznaj fakty. Oblicz zyski. Inwestuj!

Artykuły serwisu


Poznaj fakty. Oblicz zyski. Inwestuj!


Dodano: 2015-06-29

Drukujwww.inwestujwzakopanem.pl


Dla osób zamożnych dom w górach jest istotnym składnikiem portfela nieruchomości. Coraz częściej jednak decyzja o jego zakupie nie jest tylko zachcianką podnoszącą prestiż i stopę życiową, ale także dobrą lokatą kapitału.

Według ostatniego zestawienia Prime Ski Property Index za 2014 r międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości Knight Frank, za inwestycjami w nieruchomości w ośrodkach narciarskich przemawia obecnie: ograniczona podaż domów, rosnąca globalnie zamożność, spore inwestycje w otaczającą infrastrukturę, łatwiejszy dostęp dzięki nowym trasom lotniczym oraz popyt na atrakcje turystyczne dostępne przez cały rok.

Także w Polsce odpowiedzią na globalne zapotrzebowanie na miejsca oferujące całoroczny odpoczynek są góry. Ze względu na długi sezon turystyczny mają olbrzymią przewagę nad kurortami nadmorskimi. Popyt na wynajem nieruchomości w górach jest zgłaszany przez klientów praktycznie przez cały rok, a zainteresowanie letnim wypoczynkiem w rejonach górskich rośnie systematycznie od kilku lat.

Ma na to wpływ nie tylko kapryśna pogoda nad Bałtykiem, ale i inwestycje w dodatkowe atrakcje w miejscowościach kojarzonych głównie z wyjazdami zimowymi. Nowo wybudowane aquaparki z basenami i saunami, centra wellness i spa, letnie tory saneczkowe i bobslejowe czy nowe szlaki rowerowe sprawiają, że wakacyjne wyjazdy w góry są coraz milej widzianą alternatywą dla wczasów nad morzem.

Coraz bogatsza oferta atrakcji wspierająca wypoczynek sprawia, że sezon w górach jest mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na stabilną politykę cenową obiektów noclegowych. Tym samym w okresie letnim przewagą górskich kurortów stają się konkurencyjne w stosunku do lokalizacji nadmorskich ceny.

Zakopane poza konkurencją

Fenomenem całorocznego wypoczynku w Polsce jest niewątpliwie Zakopane. Stolica Tatr oblegana jest o każdej porze roku. Ściągają tu tłumnie turyści nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Rocznie miasto odwiedza ich ok. 3 mln osób. Rozbudzona przez młodopolskich twórców i intelektualistów moda na to tatrzańskie uzdrowisko, dziewiętnastowieczne wille i ścisły związek z narodzinami polskiej turystyki górskiej pozwalają na porównania z tradycyjnymi kurortami szwajcarskimi.


To tu w okresie zimowej kanikuły skupia sportowe, towarzyskie i biznesowe życie naszego kraju. W „zimowej stolicy Polski” ferie spędzają czołowi politycy, gwiazdy kina i telewizji, muzycy czy literaci. W tym czasie za nocleg trzeba zapłacić od 150 – 400 zł za dobę, zależnie od standardu lokalu. Jednak zimą, zwłaszcza w czasie sylwestra, nawet 600 zł za dobę, gdyż popyt przewyższa podaż nawet kilkakrotnie.

W sezonie popyt na luksusowe mieszkania jest bardzo duży – obłożenie apartamentów wynosi niemal 100 procent. W najlepszych inwestycjach zazwyczaj pozostają jedynie pojedyncze wolne lokale, przeważnie duże apartamenty z bardzo wysokim czynszem.

O ile o wysokiej atrakcyjności turystycznej Zakopanego świadczą najwyższe w polskich górach ceny noclegów, to o potencjale inwestycyjnym – wysokie ceny nieruchomości.

Przeciętne ceny apartamentów w Zakopanem są porównywalne ze średnim poziomem cen nieruchomości zlokalizowanych w Warszawie lub w najlepszych dzielnicach Krakowa czy Wrocławia. Wysoki poziom cen nieruchomości w Zakopanem powoduje, że na zakup apartamentu w tych rejonach mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni klienci i inwestorzy. Za metr kwadratowy trzeba przeciętnie zapłacić w granicach 10 tys. zł.

Duży potencjał inwestycyjny mają też pozostałe polskie kurorty – na kolejnych miejscach znajdują się m.in. Wisła (ok. 6600 zł/m kw.), Krynica-Zdrój (5300 zł/m kw.) i Karpacz (5270 zł/m kw.). Listę zamykają Ustrzyki Dolne (3251zł/m kw.), Świerardów-Zdrój (3243 zł/m kw.) oraz Lądek-Zdrój (2774 zł/m kw.). Tym samym inwestycja w zakup nieruchomości – zależnie od lokalizacji wiąże się z różnym nakładem kapitału.

Jeśli na apartament o powierzchni 45 m kw. w Zakopanem trzeba przeznaczyć ok 470 tys. , to w np. w Lądku Zdroju tej samej wielkości nieruchomość kosztuje tylko 124 tys. zł.

Kalkulując opłacalność inwestycji w apartament wakacyjny bezwzględnie należy wziąć pod uwagę średnie ceny najmu możliwe do osiągnięcia w danej lokalizacji.


Autor: Magdalena Krasuska

Źródło: inwestujwzakopanem.pl


W kolejnej części m.in.:
• Co się sprzedaje?
• Jakich nieruchomości unikać?
• Możliwe stopy zwrotu inwestycji
• Najnowsze trendy w turystyce

Źródła:
• Knight Frank Prime Ski Property Index 2014
• Ocena ofert inwestycyjnych na rynku nieruchomości wakacyjnych w Polsce; Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowe Tendencje w Gospodarce Nieruchomościami Uniwersytet Szczeciński, 10-11.06.2014


Komentarze:

Czym jest Revolut i czy warto go używać? ...więcej»

Namibia - kraina kobiet w kolorze ochry ...więcej»

Idealne wesele - w plenerze i pod namiotem ...więcej»

Wakacje w Świeradowie-Zdroju. Gdzie się zatrzymać? ...więcej»

Parasole grzewcze - jak ich używać i wszystko co musisz o nich wiedzieć ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Materiał szkoleniowy dla gastronomii: Sztuka składania serwetek (VIDEO) ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji